Basha në Sukth: Banorët e braktisur, pandemia ekonomike ka prekur shqiptarët

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Basha ka zbritur sërish sot në terren, ndërsa ka takuar nga afër banorët e Sukthit, të cilët kanë shprehur shqetësimet e tyre në këtë kohë pandemie që po kalon vendi ynë.

Kreu i demokratëve thekson më tej se banorët e kësaj zone, po vuajnë ende pasojat që la pas tërmeti i 26 nëntorit, ndërsa sot përballen edhe me varfërinë. Sipas tij, Rama i ka braktisur shqiptarët, ndërsa mënyra si ai menaxhon situatën ka goditur rëndë ekonominë.

“Sukthi dhe banorët e tij ende vuajnë pasojat e tërmetit të nëntorit. Asnjë ndihmë për banorët me shtëpitë e shkatërruara, asnjë kujdes për situatën e pandemisë që i ka çuar në varfëri të tejskajshme banorët e Sukthit.

Ramavirusi ka goditur rëndë këtë zonë dhe banorët e saj që sot më shumë se kurrë ndihen të braktisur dhe të lënë në harresë. Shtëpi të rrënuara dhe në prag shembje pas tërmetit, asnjë ndihmë financiare apo ushqimore, varfëri e shtuar, papunësi dhe mjerim. Kjo është gjendja e Sukthit sot”, shprehet Basha.

Sipas tij, alarmi i qytetarëve që takoi në Sukth është dëshmi e qartë e pandemisë ekonomike që ka prekur shqiptarët.

“Rama i ka braktisur shqiptarët. Ai dhe oligarkët e tij kanë vetëm një qëllim, të vjedhin taksat e shqiptarëve për t’u pasuruar në kurriz të qytetarëve të braktisur pa ndihmë dhe kujdes”, përfundon Basha.

Të fundit

Disiplina e re që transformon fosilet në robotë për të studiuar evolucionin e tyre

Një organizëm i lashtë fosile detare, i cili daton 450 milionë vjet më parë, është kthyer në jetë në...

Sot seanca në GJKKO për betimin e Fredi Belerit,e pranishme dhe ambasadorja greke

Në Gjykatën e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar zhvillohet sot seanca për Fredi Belerin, kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, i cili kërkon...

Komisioni i Displinës/ Ndalohet hyrja e 14 tifozëve në stadiume pas dhunës në derbi

Pas akteve të dhunës që shoqëruan derbin Tirana-Partizani, e vlefshme për javën e 15-të të kampionatit “Abissnet Superiore”, Komisioni i Disiplinës dhe Etikës ka...

Përveç dietave dhe aktivitetit fizik, këto ushqime ju ndihmojnë në djegien e dhjamit

Humbja e dhjamit ndodh vetëm kur digjni më shumë kalori sesa merrni, duke e detyruar trupin tuaj të shfrytëzojë rezervat për më shumë energji. Mirëpo...

Romeo Veshaj në Big Brother? Donaldi zbulon të vërtetën: Ja çdo bëjë ai në janar

Është përfolur gjatë se do të marrë pjesë në Big Brother VIP 3, por a do të jetë vërtetë Romeo Veshaj në këtë sezon...

Lajme të tjera

Web TV