“Bëni gati spitalet”, OBSH: Po vjen vala e dytë e Covid-19

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Zyrtari i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetit, Dr. Hans Kluge, ka paralajmëruar Europën që të bëjë gati spitalet, pasi në dimër do të goditen nga një valë e dytë e koronavirusit si dhe nga sëmundje të tjera infektive.

Drejtori  për rajonin evropian në OBSH paralajmëroi të gjitha vendet që të fillojnë të lehtësojnë kufizimet e tyre, duke thënë se tani është “koha për përgatitje, jo festime”.

“Vendet evropiane duhet të kujdesen për një valë të dytë vdekjeprurëse të infeksionit nga koronavirusi sepse pandemia nuk ka mbaruar”, tha ai.

Sipas tij fakti që shifrat e Covid-19 në vende si Britania e Madhe, Franca dhe Italia kanë filluar të bien nuk do të thotë se pandemia është në përfundim.

“Singapori dhe Japonia e kuptuan që herët se kjo nuk është një kohë për të festuar, është një kohë për përgatitje. Kjo është ajo që po bëjnë vendet skandinave – ata nuk përjashtojnë një valë të dytë, por shpresojnë se ajo do të lokalizohet dhe ata mund të hidhen mbi të shpejt. Unë jam shumë i shqetësuar për një valë të dyfishtë – në vjeshtë, ne mund të kemi një valë të dytë të Covid dhe një tjetër të gripit sezonal ose fruthi. Dy vjet më parë kemi pasur 500,000 fëmijë të cilët nuk morën vaksinën e fruthit”, tha në një intervistë për Telegrafin britanik Dr Kluge./Fjala.al/

Të fundit

Dropulli grek apo shqiptar? Plas “sherri” mes deputetes së PS-së dhe gazetarit Marin Mema (Dokumentari dhe debati i plotë)

Një ditë më parë në Top Channel u transmetuar dokumentari i radhës i “Gjurmë Shqiptare” të gazetarit Marin Mema....

Horoskopi, 18 janar 2021

DASHI Në letër ka komplikime dhe zgjedhje të vështira për të bërë. Nëse jetoni dy marrëdhënie në të njëjtën kohë, duhet të kuptoni se në...

Aleksej Navalnyn e arrestojnë pasi mbërrin në Moskë

Kritiku i ashpër i Kremlinit dhe aktivisti politik Aleksej Navalny u arrestua, pasi u kthye në Rusi të dielën. Me vendimin për kthim ai...

Makina i gjendet e djegur në Pukë, zhduket në Shqipëri ish-arbitri italian

Prej 10 ditësh ish-arbitri italian i futbollit Davide Pekoreli është zhdukur pa lënë gjurmë në Shqipëri. Mediat italiane raportojnë mbi ngjarjen e mistershme, ku ndër...

“A do dilje me një djalë më të ri?” Armina Mevlani jep përgjigjen e papritur

Armina Mevlani është pyetur në rrjetet sociale nëse do të martohej me një burrë më të ri se vetja dhe ajo tregoi nuk i...

Lajme të tjera

Web TV