Franca mund të shesë “Mona Lisën” për të shpëtuar nga kriza ekonomike e Covid-19

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Franca duhet të shesë pikturën e “Mona Lisës”, për 50 miliardë euro për të dalë nga kriza ekonomike, ka sugjeruar një nga biznesmenët më të fuqishëm të vendit.

Stephane Distinguin, 46-vjeç, themelues dhe CEO e kompanisë ndërkombëtare të teknologjisë, Fabernovel, propozoi që qeveria franceze të shesë ‘argjendarinë e familjes’ për të luftuar krizën e ekonomisë që është shkaktuar nga pandemia.

Stephane Distinguin
Stephane Distinguin

Ai tha në revistën franceze “Usbek & Rica”: Ditë pas dite, ne llogarisim miliardat e humbura gjatë pandemisë si fëmijët kur hedhin gurin në pus për të matur thellësinë e tij. Ne jemi akoma duke llogaritur, kjo krizë duket sikur s’ka për të mbaruar kurrë.

Si ndërmarrës dhe taksapagues, unë di që këto miliarda nuk janë shpikur dhe se do të na duhet ti paguajmë domosdoshmërish. Një sugjerim është që të shitet një aset i vlefshëm me çmimin më të lartë të mundshëm. Për shembull, një pikturë është e lehtë për tu zhvendosur dhe për këtë arsye dorëzimi do të jetë më i lehtë.

Në vitin 2020, duhet të gjejmë paratë, pra pse jo të shesim ‘stolinë e çmuar të familjes’, vlerësoj se do të duheshin jo më pak se 50 miliardë euro për ta blerë pikturën Mona Lisa”, u shpreh ai./Burimi: Daily Mail

Të fundit

Eventi madhështor sportiv “Tiranathlon”, ja si devijon qarkullimi i mjeteve këtë të dielë

Pas tre eventeve të mëparshme shumë të suksesshme, ‘Tiranathlon’ është rikthyer për të katërtin vit radhazi. Ky event i...

Moti i keq, rrëzohet fasada e pallatit në Tiranë, qytetarët shpëtojnë për mrekulli

Fasada e një pallati në Tiranë është dëmtuar si pasojë e motit të keq që përfshiu vendin pasditen e sotme. Mësohet se disa pllaka janë...

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim financiar, në gjyqin e parë...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Lajme të tjera

Web TV