test

Shpërthejnë dy diga në 24 orë, evakuohen 10 mijë njerëz

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Dy diga kanë shpërthyer pas disa ditësh reshje të mëdha në Michigan, duke detyruar evakuimin e rreth 10,000 njerëzve.

Për herë të dytë në më pak se 24 orë, familjet që jetojnë përgjatë dy liqeneve dhe një lumi u urdhëruan të martën të largoheshin nga shtëpia.

Guvernatorja e Michigan Gretchen Whitmer tha se një qark mund të jetë ‘nën afërsisht 9 metra ujë’.

“Një përmbytje jashtëzakonisht e rrezikshme është duke vazhduar përgjatë lumit Tittabawassee në qarkun Midland për shkak të dështimeve të digave katastrofike në digat Edenville dhe Sanford,”- tha shërbimi i motit në faqen e tij të internetit, duke vënë në dukje se kush ndodhet afër lumit duhet të kërkojë tokë më të lartë menjëherë, të jetë i përgatitur për evakuime të menjëhershme, dhe jo të udhëtojnë me makina në rrugë të përmbytura.

 

“Kjo përmbytje do të vazhdojë gjatë gjithë gjatësisë së lumit në qarkun Midland dhe ndoshta do shtrihet në qarkun Saginaw.”-tha Gretchen Whitmer.

Guvernatorja e Michigan të martën deklaroi gjendjen e jashtëzakonshme për Midland County dhe u bëri thirrje banorëve të kërcënuar nga përmbytja të evakuojnë zonën. Ajo shtoi se strehëzat janë hapur në të gjithë qarkun dhe janë në dispozicion të banorëve që kanë nevojë për një vend për të shkuar.

“Kjo është ndryshe nga gjithçka që kemi parë në Midland County,” deklaroi ajo. ‘Nëse keni një anëtar të familjes ose një të dashur që jeton në një pjesë tjetër të shtetit, shkoni atje tani.’k.t/Fjala.al/

Të fundit

Belgjika nuk gabon sërish, Djajtë mposhtin Rumaninë dhe marrin fitoren e parë në Europian

Belgjika regjistron fitoren e parë në EURO 2024, me skuadrën e Tedesco-s që triumfoi 2-0 ndaj Rumanisë në ndeshjen...

Zi në botën e futbollit, ish-futbollisti i njohur dhe familja e tij humbasin jetën

Futbollisti 28-vjeçar i Al Jazira, Ahmad Abu Al-Atta së bashku me gruan dhe fëmijët e tij mbetën të vrarë pas një sulmi ajror izraelit,...

Hodhën fishekzjarrë nga një jaht dhe i vunë flakën pyllit, e pësojnë keq 13 persona

Autoritetet greke arrestuan 13 persona të shtunën pasi fishekzjarrët e nisura nga një jaht ndezën një zjarr në pyll në një ishull pranë Athinës,...

“Nga 15 mijë euro do marrësh 280”/ Zbardhen telefonatat e zhvatjes së italianëve

Top Channel ka zbardhur dosjen për mashtrimet përmes call centerave, ku 17 persona akuzohen se zhvatën 4.7 mln € nga 1200 italianë dhe i...

“Është djali më i bukur shqiptar”/ Adrola Dushi pranon lidhjen me këngëtarin e njohur

Tashmë nuk ka më dyshime! Modelja bukuroshe Adrola Dushi dhe këngëtari i famshëm Capital T janë në një lidhje dashurie. Lajmin e ka konfirmuar bukuroshja...

Lajme të tjera

Web TV