Werner është një uragan… Leipzig rikandidohet për titullin

Në renditjen e Bundesliga, Leipzig me 51 pikë në vendin e tretë

Nga : Fjala.al

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sigurisht të parët jana ata, Bayern dhe Borussia Dortmund dy gjigantët e Bundesliga. por nga lufta mes dy gjigantëve, mund të ëprfitojë një i tretë dhe këtë e shpreson leipzig, në garën për “Meisterschale”. Skuadra surprizë shkatërroi 5-0 Mainz në ndeshjen jashtë fushës, falë edhe tripletës së sulmuesit Timo Werner.

Në ndeshjen e parë gjithçka 8-0, dhe me një rezultat si ky, tifozët e Mainz që e shinin ndeshjen nga ekrani, prisnin një reagim krenarie. Por në vend të kësaj, Mainz u rrëzua sërish “keq” para Leipzig, i cili me këtë sukses rikthehet në vendin e tretë, duke kapërcyer Borussia Mönchengladbach dhe Bayer Leverkusen.

Të dy skuadrat u rreshtuan me një skemë 3-5-2 që premtonte shkëndija, por kjo erdhi vetëm në njërën portë. Timo Werner hapi festivalin e golave dhe e mbylli në fraksionin e dytë ndërsa Sabitzer dhe Poulsen me bashkëpunimin e portierit Müllerm, shkruan gjithashtu emrin në listën e shënuesve. Në renditje, Leipzig me 51 pikë dhe i distancuar -3 nga Borussia Dortmund e vendit të dytë, dhe – 7 nga Bayern Munich.

Të fundit

Eventi madhështor sportiv “Tiranathlon”, ja si devijon qarkullimi i mjeteve këtë të dielë

Pas tre eventeve të mëparshme shumë të suksesshme, ‘Tiranathlon’ është rikthyer për të katërtin vit radhazi. Ky event i...

Moti i keq, rrëzohet fasada e pallatit në Tiranë, qytetarët shpëtojnë për mrekulli

Fasada e një pallati në Tiranë është dëmtuar si pasojë e motit të keq që përfshiu vendin pasditen e sotme. Mësohet se disa pllaka janë...

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim financiar, në gjyqin e parë...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Lajme të tjera

Web TV