Bayern fiton në tempullin e Dortmund, titulli “i hipotekuar”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Askush nuk e kishte menduar që në një “klasike” në futbollin gjerman, ulërimat e pankinave do të dëgjoheshin në stadium më shumë se tifozët, por me mungesën e këtyre të fundit, edhe “Der Klassiker” nuk ishte normale. Bayern Munich fitoi në fushën e Borussia Dortmund 0-1, një rezultat që e afron me titullin kampion.

Ndeshja u vendos nga një gol i Joshua Kimich në pjesën e parë. Mesfushori teknik i kombëtares gjermane mori topin në hyrje të zonës dhe me një sy te portieri Roman Burki, arriti ta dërgojë mrekullisht në rrjetë me një harkim, duke befasuar mbrojtësin ekstrem të Borussia Dortmund. Kingsley Coman ishte autor i asistit të 0:1.

Me këtë sukses Bayern Munich i trajnerit Hansi Flick avancon më tej në suksesin e titullit të Bundesliga, “Meisterchale që tani duket më pranë, falë 7 pikëve avantazh ndaj Borussia Dotmund. (fjala.al)Disfata minimale brenda mureve të shtëpisë mund t’i kushtojë Borussias të gjithë sezonin pasi në 6 ndeshjet e mbetura, fati nuk është më në duart e verdhezinjve që duhet madje të kenë kujdes nga Leipzig që është mes ekipeve pretendente për titullin, dhe një surprizë e vërtetë nën ritmin e golave të Timo Werner. Fjala.al

Të fundit

Eventi madhështor sportiv “Tiranathlon”, ja si devijon qarkullimi i mjeteve këtë të dielë

Pas tre eventeve të mëparshme shumë të suksesshme, ‘Tiranathlon’ është rikthyer për të katërtin vit radhazi. Ky event i...

Moti i keq, rrëzohet fasada e pallatit në Tiranë, qytetarët shpëtojnë për mrekulli

Fasada e një pallati në Tiranë është dëmtuar si pasojë e motit të keq që përfshiu vendin pasditen e sotme. Mësohet se disa pllaka janë...

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim financiar, në gjyqin e parë...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Lajme të tjera

Web TV