Këta priftërinj pretendojnë se kanë zbuluar çajin “magjik” që lufton koronavirusin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Republika ishullore e Haitit mes dy Amerikave, është një nga shtetet e varfra ku mjekësia tradicionale kushton shumë dhe nuk u sigurohet të gjithëve.

Këtë boshllëk në vend e plotësojnë priftërinjtë dhe priftëresha e besimit “vudu”, një fe e përcjellë nga skllevërit e Afrikës Perëndimore shekuj më parë.

Udhëheqësit fetarë kanë trajnuar vartësit të ideojnë një ilaç sekret me përbërës xhinxherin, mjaltin, eukaliptin dhe bimën e moringës për të forcuar imunitetin e njerëzve.

“Ne e dimë se sistemi ynë shëndetësor nuk është aq i fortë për të zbatuar masat e parandalimit. Nëse e konsumon këtë çaj, nuk infektohesh nga koronavirusi.

Është masë shtesë përpos qëndrimit në shtëpi dhe kufizimeve që ka vendosur qeveria”, tregon një praktikante e ritualeve vudu, raporton ‘Reuters’

Në dy javët e fundit, rastet e konfirmuara me kovid në Haiti janë dyfishuar në 865 ndërsa 26 persona kanë humbur jetën nga sëmundja infektive.

Çajrat e përgatitur nga priftërinjtë e vendit janë menduar si për fëmijët, edhe për të rriturit.

Ishulli i Haitit ka një sipërfaqe 1 mijë metra katrorë më të vogël sesa Shqipëria, por një popullsi me 11 milionë banorë, shumica besimtarë të vudusë./b.b/fjala.al

Të fundit

Si ta dini nëse një djalë ju pëlqen apo thjesht po luan me ju?

Djemtë mund të jenë vërtetë të vështirë për t’u lexuar. Por ajo që mund ta bëjë më të lehtë...

Trump fiton Karolinën e Jugut/ Mposht lehtësisht Nikki Haley

Donald Trump është një hap më afër nominimit presidencial republikan pas një fitoreje masive ndaj Nikki Haley në Karolinën e Jugut, raporton BBC. Ish-presidenti fitoi ndaj...

“Ikin dy dhe hyjnë tre”, njihuni me banorët e rinj që u bënë pjesë e garës së BBVA

Koreografi Albi Nako dhe këngëtarja Arta Kabashi janë personazhet të cilët nuk do të jenë më pjesë e shtëpisë më të ‘zhurmshme’ në Shqipëri....

“Ngrijnë” monedhat e huaja/ Kursi i këmbimit, 25 shkurt 2024

Sot, më 25 shkurt 2024, në tregun valutor dollari amerikan blihet me 95.5 lekë dhe shitet 96.4 lekë. Euro sot blihet me 103.5 lekë, ndërsa...

Këta janë dy banorët që u eliminuan nga “BBVA 3”

Albi Nako dhe Arta Kabashi lanë shtëpinë e “Big Brother VIP Albania 3”. Albi u largua pas nominimit që Sara u bëri të gjithë djemve...

Lajme të tjera

Web TV