FOTO/ Shokon shkencëtari amerikan: Ky virus mund të vrasë gjysmën e popullsisë

113 563 lexime

77,497FansaPëlqeje

Një virus apokaliptik nga fermat e pulave mund të zvogëlojë pandeminë e koronavirusit dhe njëkohësisht të vrasë gjysmën e popullatës në botë, ka paralajmëruar një shkencëtar.

Doktor Michael Greger pretendon se lidhja jonë e ngushtë me kafshët na bën të prekshëm ndaj llojit më të keq të epidemisë.

Koronavirusi u përhap në të gjithë botën si zjarr i egër dhe vrau më shumë se 364,000 njerëz, pasi besohet se u kalua te njerëzit nga lakuriqët.

Por autori i librit më të shitur ‘How To To Die’ thotë se murtaja e vërtetë që mund të zhdukë gjysmën prej nesh nuk ka ardhur akoma raporton The Sun.

Dr.Greger shkruan se “me pandemitë që përhapen në mënyrë eksplozive nga njeriu te njeriu, nuk është kurrë çështje nëse do ndodhë, por kur”.

Doktori ka shkruar një libër të ri të quajtur ‘How To Survive A Pandemic’ (Si t’i mbijetosh një pandemie), ku jep me detaje se “për sa kohë që ka shpendë, do të ketë pandemi”, duke shtuar: “Në fund të fundit, mund të jemi ne ose ata”.

Shkencëtari mbron idenë e një diete ushqimore të bazuar në bimë dhe parashikon që sëmundjet e transmetuara nga pulat pothuajse mund të na fshijnë si qenie.

Gripi i plulave:

Gjatë gripit të shpendëve H5NI në Hong Kong në 1997, qeveria u përpoq të vriste 1.3 milionë pula për të eliminuar virusin. Virusi asnjëherë nuk është eliminuar plotësisht pasi shpërthimet kanë ndodhur përsëri midis viteve 2003 dhe 2009 jashtë Kinës.

Por vegani, Dr.Greger thotë se fermat masive ku pulat jetojnë në hapësira të tilla të ngushta, nuk mund të rrokin krahët dhe niveli i lartë i amoniakut nga pikat e tyre janë një thelbi i krijimit të sëmundjeve.

Lexo edhe :  75 vjetori i Konferencës së Potsdam/ Çfarë roli luajti Truman dhe Stalin

Shkencëtari pretendon se duhet të kalojmë nga prodhimi masiv i pulave në tufa më të vogla, të cilat rriten në hapësira më pak të mbushura në natyrë, me higjienë më të mirë dhe pa përdorimin e anti-viraleve njerëzore. Ai  thotë se prodhimi i jonatyral i vezëve dhe praktikat e mbarështimit gjithashtu duhet të marrin fund.

Sidoqoftë, Dr.Greger paralajmëron me kujdes që edhe këto masa mund të mos jenë të mjaftueshme, pasi lidhja virale midis pulave dhe njerëzve në fund të fundit duhet të prishet.

Dr.Greger tha: “Sa më shumë kafshë e shpendë mbahen së bashku, aq më shumë përhapje mund të marrë virusi”.k.t/Fjala.al/

Të fundit

Dënohet me 1 milion lekë pronari i restorantit në Paskuqan, organizonte dasma në periudhë pandemie

1 milion lekë ka qenë gjoba që ka marrë pronari i një restoranti dasmash në Paskuqan. Shërbimet e Komisariatit të...

I preu kokën dhe e vari te dera, del fotoja e gruas së vrarë nga djali

Detaje të reja dalin në dritë nga ngjarja horror e shënuar pasditen e së enjtes në fshatin Buçimas të Pogradecit, ku djali, Olsi Çekiçi...

Ndahet nga jeta fotografi i njohur i infektuar me COVID-19

Në moshën 80 vjeçare ka ndërruar jetë fotografi i njohur kosovar Agush Qorri. Mësohet se koronavirusin e mposhti. Qorri ishte babai i dy dëshmorëve që...

Shkodër/ I vjedhin makinën, i kërkojnë para duke i premtuar se do ia gjenin

I vodhën automjetin 30-vjeçarit dhe më pas, me anë të mashtrimit, i morën një sasi lekësh duke i premtuar se do t’i gjenin automjetin,...

Në pronësi të Emiljano Shullazit, sekuestrohet hotel “Vollga” në Durrës

Ditën e sotme është sekuestruar hotel “Vollga” në Durrës. Në periudhën e privatizimeve, ky hotel i kaloi një pronari që pretendonte pronësinë e saj. Ndërsa...

Lajme të tjera

Web TV