Thuram, gol në Bundesliga për të nderuar simbolin e protestave në SHBA

Djali i lilian, ish mbrojtësit të njohur të kombëtares franceze, u gjunjëzua simbolikisht në nder të George Floyd,

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kur e gjithë SHBA është tronditur nga vrasja makabër e një djaloshi me ngjyrë nga ana e policisë, protestat kanë marrë dhenë në shumë shtete amerikane.

Shumë protagonistë të sportit kanë dedikuar fjalë dhe foto ndaj të ndjerit George Floyd, por së fundmi një përulje simbolike në kampionatin gjerman të futbollit, po bën xhiron e botës.

Në raundin e 29-të të Bundesligës, Borussia Moenchengladbach mundi Union Berlin 4-1 dhe avancoi në renditje duke marrë vendin e tretë me Bayer Leverkusen. Por në Borussia-Park, avantazhi i dyfishtë fillimisht nga vendasit me Neuhaus e Thuram, tërhoqi vëmendjen. Djali i lilian, ish mbrojtësit të njohur të kombëtares franceze, u gjunjëzua simbolikisht në nder të George Floyd, afroamerikani i vrarë nga një polic gjatë arrestimit në 25 Maj në Minneapolis.

Të fundit

Eventi madhështor sportiv “Tiranathlon”, ja si devijon qarkullimi i mjeteve këtë të dielë

Pas tre eventeve të mëparshme shumë të suksesshme, ‘Tiranathlon’ është rikthyer për të katërtin vit radhazi. Ky event i...

Moti i keq, rrëzohet fasada e pallatit në Tiranë, qytetarët shpëtojnë për mrekulli

Fasada e një pallati në Tiranë është dëmtuar si pasojë e motit të keq që përfshiu vendin pasditen e sotme. Mësohet se disa pllaka janë...

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim financiar, në gjyqin e parë...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Lajme të tjera

Web TV