Free Porn
xbporn
Free Porn

manotobet

takbet
betcart
betboro

megapari
mahbet
betforward


1xbet
teen sex
porn
djav
best porn 2025
porn 2026
brunette banged
Ankara Escort
1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
deneme bonusu veren bahis siteleri
deneme bonusu
casino slot siteleri/a>
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Cialis
Cialis Fiyat
deneme bonusu
padişahbet
padişahbet
padişahbet
deneme bonusu 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet untertitelporno porno 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet سایت شرط بندی معتبر 1xbet وان ایکس بت pov leccata di figa
best porn 2025
homemade porn 2026
mi masturbo guardando una ragazza
estimare cost apartament precisă online
blonde babe fucked - bigassmonster

Ambicia e Musolinit, si ndryshoi fati i luftës nga vonesa e Hitlerit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Vendimi i Italisë për ta pushtuar Greqinë pa Gjermaninë, e detyroi Hitlerin të nisë operacionin “Marita”  dhe të shtyjë pushtimin e Bashkimit Sovjetik.

“Nëse italianët nuk do ta kishin pushtuar Greqinë dhe nuk do të kishin kërkuar ndihmën tonë, lufta mund të kishte marrë një rrugë tjetër. Do ta vononim me disa javë ardhjen e dimrit rus dhe do të pushtonim Leningradin dhe Moskën. Nuk do të kishte qenë Stalingradi”.

Fjalët e Adolf Hitlerit, – të mbledhura në kujtimet e Leni Riefenstahl-it, drejtori i fotografisë, i zgjedhur nga regjimi nazist për të sjellë fotot e tij të luftës në ekranin e madh, – e përmbledhin mirë kuptimin e betejës greke për rrjedhën e Luftës së Dytë Botërore.

Pa asnjë lloj strategjie apo operacioni të koordinuar me Gjermaninë, Benito Mussolini vendosi të pushtojë Greqinë, me sigurinë se aftësia e tij ushtarake do të garantonte një fushatë të shpejtë dhe të lehtë. Me divizione të ndryshme gjermane të vendosura në mbrojtje të puseve strategjike të naftës rumune dhe, duke siguruar kontrollin e Ballkanit, Duçja kërkoi të tregojë fuqinë e tij dhe të ofrojë kontrollin e Boshtit të Mesdheut Lindor në atë që nënkuptonte, një lëvizje të guximshme. Shpejtësia e pushtimit ishte thelbësore për të lehtësuar planet e Boshtit dhe për të shmangur Mbretërinë e Bashkuar, një aleat i Greqisë dhe sundimtar detar i rajonit, falë bazave të tij në Kretë, që të mos kishte kohë për të reaguar dhe mobilizuar trupat.

Sidoqoftë, Italia, që e filloi fushatën nga kufiri shqiptar në 28 tetor 1940, hasi në kundërshtim të fortë, nga ushtria greke me infrastrukturë shumë më të dobët, e cila gjithsesi arriti ta pengojë operacionin ushtarak. Greqia jo vetëm që e bllokoi ofensivën italiane, por kundërsulmoi dhe hyri në territorin shqiptar. Moti i keq i vjeshtës pengoi mbështetjen e aviacionit italian që të ishte efektiv. Edhe pse, në të kundërt, RAF britanik ia doli ta dobësojë flotën italiane të Adriatikut. Situata u përfshi në atë pikë, saqë Musolinit i duhej t’i kërkonte mbështetje Hitlerit, i cili vendosi të ndërhynte në rajon si rezultat i një grushti shteti në Jugosllavi, e cila modifikoi tryezën strategjike në Ballkan. Kështu, Rajhu III nisi Operacionin 25 (pushtimi i Jugosllavisë) dhe Operacionin Marita (pushtimi i Greqisë) më 6 prill 1941, kur Italia u përfshi në një luftë me zgjidhje të pasigurt, që tashmë ishte faturuar midis opinionit publik.

Për Gjermaninë, beteja e Greqisë kishte një çmim të lartë, veçanërisht me pushtimin e Kretës, e cila zvogëloi kapacitetin operacional të trupave të saj ajrore dhe i dha fund faktorit të befasishëm. Por, mbi të gjitha, ajo vonoi ofensivën kundër Bashkimit Sovjetik deri në gjashtë javë. Vijoi deri në atë pikë sa dimri në stepa përfundoi, e duke ndaluar Wehrmacht-in në frontin lindor, në të njëjtën mënyrë që i dha fund dhe “Grande Armeé Napoleonique” në tërheqjen e saj nga Moska më shumë se një shekull më parë. Pasi sulmoi Greqinë, Musolini lejoi më 11 qershor 1941 riprodhimin e fjalimit euforik, duke i atribuar një fitore kryesisht në pjesën më të madhe të huaj, për të festuar përvjetorin e parë të hyrjes së tij zyrtare në konfliktin evropian në anën e Gjermanisë. Vetëm 11 ditë më vonë Hitleri urdhëroi fillimin e pushtimit të Republikave Sovjetike.

 

FJALIMI I MUSOLINIT

Shokë, sot është një ditë solemne dhe e paharrueshme. Vetëm një vit më parë kemi hyrë në luftë. Ishte një vit i mbushur me ngjarje, rrethanash marramendëse historike; një vit gjatë të cilit ushtarët italianë në tokë, det dhe ajër luftuan heroikisht, sidomos në frontet e Evropës dhe Afrikës. Në konsideratë të dokumenteve të padiskutueshme që kanë dalë në dritë publike, dhe nuk ka dyshim se zgjidhja e llogarive duhet të bëhet midis Italisë dhe Greqisë. Gazetat e Athinës më në fund po fillojnë të zbulojnë bazat kriminale të politikës greke. Që nga gushti i vitit 1940, kam treguar se Greqia nuk ka treguar asnjë transparencë. Në të njëjtat data kemi përjetuar një periudhë tensioni, pasuar nga disa javë qetësie. Prandaj, më 15 tetor, u ra dakord njëzëri që të përfundonin pohimet dhe të futeshin në fushën e betejës në fund të këtij muaji. Ishte pak matematikore, në prill, edhe sikur të mos kishte ndodhur asgjë për të transformuar situatën në Ballkan, ushtria italiane do të kishte sulmuar dhe asgjësuar ushtrinë greke. Për të mos humbur të vërtetën, është e drejtë të thuhet se shumë detashmente greke luftuan me guxim. Për më tepër, është e trishtueshme për shtetin që ushtria greke nuk do të kishte duruar gjashtë muaj në fushën e betejës, pa ndihmën e Anglisë. Forcat greke morën furnizime dhe armë nga britanikët. Aeroplanët erdhën nga Britania e Madhe, ashtu si dhe tanket e armatimit dhe artileria. Të paktën 60000 britanikë ishin në radhë dhe grupe speciale u rreshtuan në radhët e ushtrisë greke. Për sa i përket furnizimit të materialeve, kontributi i Turqisë ka qenë modest. Vlera e tij nuk arriti as dy milionë stërlina. Ndërsa trupat italiane luftonin për të mposhtur ushtrinë greke, Jugosllavia i shprehu ndjenjat e saj të vërteta me një grusht shteti. Prandaj shpërthimi i luftës, i Boshtit kundër Jugosllavisë ishte i pashmangshëm.

Trupat e Boshtit vepruan së bashku me shpejtësi rrufeje. Ndërsa Ushtria e Dytë e Alpeve përparoi përgjatë bregdetit dalmat, drejt një marshimi të detyruar që provoi rezistencën e ushtarëve tanë, grekët u tërhoqën dhe u përpoqën me një truk të minutës së fundit, i ngjashëm me Uliksin, për të na mbajtur në kufi me Shqipërinë: u afruan armëpushim gjermanëve dhe jo neve. I thirra me forcë për të arsyetuar, dhe në fund ata u tërhoqën pa kushte. Për sa i përket Jugosllavisë, zbuloi pothuajse menjëherë mospërputhjen dhe atë që ndoshta mund të quhet falsiteti i organit të tij shtetëror, në shtetin e tretë të mozaikut të krijuar artificialisht në Versajë. Me misionin e tij ekskluziv antiitalian, shkatërrohet në provën e parë. Ushtria jugosllave për të cilën Parisi dhe rrethi i Entit të Vogël kanë fituar reputacion për pathyeshmërinë, u përjashtua nga loja pas sulmeve të para. Britanikët bënë disa paraqitje të tjera në fushën e betejës, por zbuluan se këmbët e tyre u dogjën, edhe kur shkelën në tokën helene dhe e braktisën – duke u arratisur nga rruga e zakonshme detare – teksa Greqia po vdiste. Pasojat politike dhe ushtarake të shkaktuara nga eliminimi i Anglisë nga baza e tyre e fundit në Evropë, kanë ndryshuar rrënjësisht hartën e asaj zone. – Çfarë kanë ndryshuar për mirë, veçanërisht nëse askush nuk e humbet ndjenjën e proporcionalitetit; d.m.th., ata e kanë ndryshuar atë për ta bërë një dispozitë më të arsyeshme në përputhje me drejtësinë, e cila merr parasysh të gjithë elementët që marrin pjesë në kushtetutën e saj, që zakonisht sjellin probleme. Në këtë drejtim, as nuk ishte e mundur të arrihej një dispozitë e përsosur në çdo kuptim.

Lexo edhe :  Hyve, njeriu i frikshëm i Byrosë Federale që shantazhonte presidentët amerikanë

Megjithatë, nuk parashikohej që këto probleme të zgjidheshin plotësisht. Bullgaria anekson Maqedoninë, e cila është kryesisht bullgare, dhe Trakinë Perëndimore. Hungaria ka zgjeruar kufijtë e saj dhe Gjermania i ka sjellë kufijtë e saj në bregun e majtë të lumit Savë. Pjesa tjetër e Sllovenisë është bërë provincë italiane me një regjim special. Sfida më e madhe politike, me të cilën duhet të përballemi si në lindje, ashtu edhe në perëndim, është të luftojmë papunësinë. Me aneksimin e pothuajse të gjitha ishujve të bregdetit dalmat, me krijimin e dy krahinave të Splitit dhe Kotorrit, si dhe zgjerimit të Zadarit të vjetër dhe shumë besnik, problemi dalmat mund të konsiderohet i zgjidhur, veçanërisht nëse marrim parasysh marrëdhëniet midis mbretërive të Italisë dhe Kroacisë, kurora e së cilës iu ofrua një Savoje-Aosta. Nëse do të kishim dashur, mund t’i kishim shtrirë kufijtë tanë nga malet e Velebit në Alpet shqiptare, por, për mendimin tim, do të kishim bërë një gabim. Duke injoruar të tjerët, do të kishim sjellë disa qindra-mijëra elementë të huaj, natyrisht armiqësorë për kufijtë tanë. Pushtimi i Kretës i ofron Boshtit hapësirën ajrore dhe bazat detare para sulmeve në shkallë të gjerë në brigjet egjiptiane. Jeta nuk do të jetë kurrë më e komplikuar për forcat detare britanike të instaluara në bazat e Egjiptit dhe Palestinës. Ne do të arrijmë qëllimin tonë, i cili është t’i dëbojmë britanikët nga Mesdheu Lindor dhe me këtë do të bëjmë një hap gjigant drejt një epilogu fitimtar në luftë. Është duke u zhvilluar bashkëpunimi midis fuqive të Paktit tripalësh. Por mbi të gjitha, bashkëpunimi midis Gjermanisë dhe Italisë tashmë është duke u zhvilluar. Thashethemet e çuditshme me të cilat spekuluan për fërkime ose përçarje të mundshme, për produkte të mendjeve budallaqe që edhe më shumë, siç është rasti me kryeministrin britanik në fjalimin e tij në prag të Krishtlindjes, janë lënë në heshtje. Përveç kësaj, Japonia është në harmoni të përsosur me paktin trepalësh. Japonezët janë njerëz krenarë dhe besnikë, nuk do të qëndronin indiferentë ndaj agresioneve amerikane kundër fuqive të Boshtit.

Me pjesën tjetër të fuqive të përfshira në paktin tripalësh, përkatësisht Hungaria, Sllovakia, Rumania dhe Bullgaria, marrëdhëniet janë më shumë se të përzemërta, edhe në rastet kur nuk ka marrëveshje të veçanta politike. Për sa i përket Turqisë, ky vend deri më tani ka hedhur poshtë të gjitha thirrjet britanike. Presidenti Inonu ka qenë dëshmitar i fatit tragjik që i pret të gjitha kombet që u janë besuar disi Britanisë së Madhe. Sidoqoftë, unë do të doja të përfitoja nga ky rast për t’i thënë presidentit Inonu se Italia synon të vazhdojë me Turqinë atë politikë mirëkuptimi dhe bashkëpunimi e cila u fillua në vitin 1928 dhe që vazhdon të jetë në fuqi për ne. Megjithëse Spanja dhe Turqia mbeten në kufijtë e luftës, ekziston një shtet përtej deteve, pjesëmarrja e të cilit duket e mundshme. Është mirë të dihet se ndërhyrja amerikane nuk na shqetëson tej mase. Një deklaratë specifike e luftës nuk do ta ndryshonte situatën aktuale, e cila në fakt është një luftë, nëse jo në ligj. Nëse ndërhyrja amerikane do të duhet të ndodhte, ajo do të vonohej, madje edhe sikur të mos ndodhte, nuk do të eliminonte as faktorët e problemit.

Ndërhyrja e Shteteve të Bashkuara nuk do t’i japë fitoren Britanisë së Madhe, por lufta do të vazhdojë; nuk do të kufizojë shtrirjen e konfliktit, por do ta bëjë atë duke përshkuar oqeanet; do ta shndërrojë regjimin e Shteteve të Bashkuara në një regjim autoritar, i cili do të jetë totalitar në krahasim me atë të paraardhësve të tij evropianë – fashistët dhe nazistët – të cilët do të ndihen të tronditur dhe të përsosur. Kur do të përmendësh një diktator në kuptimin e pastër, klasik të fjalës, citohet Silla. Silla na duket një tifoz modest në krahasim me Delano Roosevelt-in. Nëpërmjet një marrëveshjeje me komandën gjermane, praktikisht e gjithë Greqia, përfshirë Athinën, do të pushtohet nga trupat italiane. Kjo paraqitet si një problem serioz, veçanërisht nga pikëpamja e furnizimit me ushqim, por ne duhet ta zgjidhim atë duke u përpjekur të lehtësojmë sa më shumë mjerimin e mundshëm shkaktuar popullit grek për sunduesit e tyre, vartësit e Londrës dhe duke marrë parasysh që Greqia do të bashkohet në Hapësirën Mesdhetare nga Italia. Që nga beteja e Keren, britanikët kanë njoftuar në shumë raste se fushata në Afrikën Italiane mund të konsiderohet pak a shumë e përfunduar. Sidoqoftë, pas betejës së Keren, ata duhej të sulmonin Amba Alagi, aty ku rezistenca italiane arriti lartësitë epike për herë të dytë. Pas rënies së Amba Alagi, britanikët përsëri shpallën se gjithçka kishte mbaruar. Pavarësisht kësaj, ata vazhdojnë të luftojnë edhe sot e kësaj dite. Janë tri zona ku barrikadat e ushtrive tona vazhdojnë të udhëheqin luftën ndaj britanikëve: Danakil, Jima dhe Gonder. Nuk mund të parashikojmë se sa mund të zgjasë, por është e sigurt se rezistenca do të detyrohet në kufijtë e asaj që është e mundur nga pikëpamja njerëzore. Edhe pushtimi i plotë i Perandorisë nga ana e britanikëve nuk është me rëndësi vendimtare për përfundimin e luftës. Kjo është një hakmarrje rreptësisht personale që nuk ndikon në rezultatet e një lufte që ka hapur boshllëqe edhe më të thella midis Italisë dhe Britanisë së Madhe.

Sot nuk mund t’ju them kur apo si, por mbështes në mënyrën më kategorike se do të kthehemi në tokën e larë me gjakun tonë dhe do të hakmerremi për të vdekurit tanë”.

Burimi: lavanguardia.com

Përgatiti për Fjala.al: L.Veizi

Të fundit

Miratohet projekt-deklarata për heqjen e ligjit të luftës me Greqinë

Kuvendi ka miratuar me 96 vota pro dhe asnjë kundër projekt deklaratën e PDIU-së për heqjen e ligjit të...

Berisha thirrje Avokatit të Popullit: Hetoni kushtet e punës të punonjësve të turizmit

Kreu i PD-së, Sali Berisha me anë të  një postimi i ka bërë thirrje Avokatit të Popullit të ndërmarrë me urgjencë një hetim për...

Greqia ligj lufte me Shqipërinë, Çuçi: Absurd i madh, nuk reflekton partneritetin tonë

Kreu i Grupit të PS, Bledi Çuçi nga Kuvendi është shprehur se mazhoranca do ta mbështesë pr.deklaratën e paraqitur nga Shpëtim Idrizi ku i...

Tv, SPAK apo Sude?

Nga Frrok Çupi Të them të drejtën e mbaj mend se ndodhi,  po s’ e di si m’u fshi prapë. Të mos ishte Altin Prenga,...

Shtatë plazhet më magjepsëse në Shqipëri

Nëse po kërkoni të gjeni paqe në një destinacion bregdetar, mos kërkoni më larg se Shqipëria – vendi më i nxehtë i pushimeve të...

Lajme të tjera

Web TV