Celibashi: Palët politike të kenë përfaqësuesit e tyre në administratën zgjedhore

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ish kreu i KQZ, Ilirjan Celibashi deklaroi se depolitizimi i administratës zgjedhore një nga pikat që ka sjellë ngërç në arritjen e konsensusit mes palëve politike.

Celibashin sqaroi sot se është normale që palët të kenë përfaqësuesit e tyre në nivel të dytë dhe të tre të administrimit të zgjedhjeve pasi në vend ka mungesë të theksuar besueshmërie.

Ndër të tjera Celibashi shtoi se palët nuk duhet të kenë në asnjë mënyrë kontroll dhe pushtet të plotë mbi procesin zgjedhor.

Mendojë se kjo kërkesë e opozitës për të pasur anëtarë në komisionet zgjedhore mendoj se është realiste.

Në Shqipëri për fat të keq kontradikta politike mes palëve ka krijuar mungesë të theksuar besimi dhe për sa kohë është kështu është racionale që opozita për të pasur besimin dhe sigurinë e saj të ketë njerëzit e vet në procesin e administrimit të zgjedhjeve të paktën në nivelet e dyta dhe të treta.

Por nuk mbështes faktin që palët politike të kenë një pushtet absolut në procesin zgjedhor. Nga një anë palët të kenë prezencë në administrimin e zgjedhjeve, por pa qenë to me autoritet të plotë në këtë proces“, tha Celibashi.

Të fundit

Panik në një plazh/ Droni në det tmerron pushuesit, menduan se fluturoi nga Irani

Zhvillimet e fundit në Lindjen e Mesme shtojnë shqetësimet e të gjithëve. Të prekur nga ngjarjet, disa plazhistë në...

Largoni stresin! 4 përfitimet e meditimit në lëvizje dhe si ta bëni

A ju duket sfidues meditimi? A është e vështirë për ju qëndrimi ulur gjatë meditimit? Atëherë do të ishit mëse të lumtur të dinit...

Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja?

Sot, më 15 prill 2024, dollari amerikan, blihet me 94.6 lekë dhe shitet me 95.5 lekë. Euro, blihet me 101 lekë dhe shitet 101.7 lekë. Franga...

Jemi në epokën e artë të eksplorimit të mbytjeve detare

Thatësira, ngjarjet ekstreme të motit, ndryshimet klimatike dhe përdorimi i teknologjive gjithnjë e më të avancuara po sjellin në sipërfaqe rrënojat e fundosura shekuj...

Jimi Hendrix me Strat-in… “Kitarat ishin zgjatime të tij, pjesë e personalitetit”.

‘Me një Strat mund të sundosh botën!’ Nile Rodgers, Bonnie Raitt dhe John Squire në kitarën elektrike që ndryshoi gjithçka Si e bëri një...

Lajme të tjera

Web TV