Efektet e COVID-19, arsimi rrezikon të kthehet një dekadë pas

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kriza e COVID ndër të tjera ka goditur rëndë edhe sektorin e arsimit. Mësimi në distancë në mënyrë masive rrezikon të përkeqësojë aftësitë e të rinjve dh të çojë ato vite pas.

Banka Botërore në një analizë të posaçme për ndikimin e arsimit nga kriza e Covid thotë se aftësitë e nxënësve shqiptare rrezikojnë të kthehen në nivelet e vitit 2012.

Mungesa e përvojës nga ana e trupës mësimore për të dhënë mësim në distancë, aksesi i kufizuar në internet, shpejtësia e ulët e internetit dhe mungesa e infrastrukturës digjitalë janë disa nga mangësitë që kanë ulur cilësinë e mësimdhënies në distancë.

Mbyllja e shkollave për katër muaj rrezikon të ulë me 16 pikë rezultatet e nxënësve nëse do të ushtrohej një test i PISA.

Ndërsa mbyllja e shoqëruar me mësim në distancë do të ulte rezultatet në një testim PISA me 9%, lajmëroi Banka Botërore.

Mbylljet e shkollave do të zgjerojë edhe më shumë pabarazitë në arsim. Mësimi në internet ka potencialin për të qenë shumë më interaktiv sesa televizioni.  Por nxënësit në Ballkanin Perëndimor kanë më pak akses në internet me shpejtësi të lartë sesa bashkëmoshataret e tyre ne BE.

Hendeku i aftësive mësimore do të rritet pasi nxënësit nga familjet e varfra kanë më pak mundësi të përfitojnë nga mësimi në distancë.

Për të njëjtat vite shkollë, familjet e varfëria do të kenë njohuri mësimore 2 vite më pak se familjet e pasura. Kjo diferencë do të jetë disi më e ulët në vendet e tjera të rajonit për shkak se ato kanë akses më të madh në internetin me shpejtësi të lartë.

Por vendet e Ballkanit Perëndimor do të përballen me sfida në hapjen e shkollave në vjeshtë për shkak të mangësive në infrastrukture. Shkollat do të duhen të hapen në masa të rrepta të distancës fizike në klasa në dhe në oborre. Në Shqipëri kjo do të jetë e vështire veçanërisht në Tiranë për shkak të mungesës së ambienteve shkollore, të cilat janë të mbingarkuara edhe për kushtet normale./Monitor.al

Të fundit

Sekuestrohen 146 kg kanabis të fshehura në karrocerinë e një kamioni, arrestohet shqiptari

Lënda narkotike ishte fshehur në tabanin e një karrocerisë së një kamioni me targa bullgare,pak përpara se të hipte...

“Mendova qe po braktisja femijet”/ Gentian Zenelaj rrëfen eksperiencën me Covid-19: Situata është shumë e rëndë

Pak kohë më parë moderatori i emisionit “Stop” Gentian Zenelaj u infektua me Covid 19 dhe ju desh të qëndronte disa ditë në spital....

COVID-19 në Greqi/ 884 raste të reja dhe humbin jetën 25 persona në 24 orët e fundit

Organizata Kombëtare e Shëndetit, EDOY, konfirmoi sot 884 raste të reja të regjistruara në 24 orët e fundit, ku 437 janë regjistruar në Atikë....

Gruaja përplas me makinë 5-vjeçaren në Tiranë, vajza dërgohet me urgjencë në spital

Një aksident është regjistruar në zonën e Bathores. Policia njofton se mjeti me drejtuese shtetasen I. M., ka përplasur me makinë një 5-vjeçare, e...

Rama publikon pamje nga poliklinika e Vlorës: S’ka mbaruar beteja për pastrimin e qelizave kanceroze të rryshfetit e abuzimit

Kryeministri Edi Rama ka publikuar disa foto të poliklinikës shëndetësore të Vlorës, si ka qenë dhe si është transformuar. Përmes një postimi në Facebook, Rama...

Lajme të tjera

Web TV