Efektet e COVID-19, arsimi rrezikon të kthehet një dekadë pas

113 563 lexime

77,314FansaPëlqeje

Kriza e COVID ndër të tjera ka goditur rëndë edhe sektorin e arsimit. Mësimi në distancë në mënyrë masive rrezikon të përkeqësojë aftësitë e të rinjve dh të çojë ato vite pas.

Banka Botërore në një analizë të posaçme për ndikimin e arsimit nga kriza e Covid thotë se aftësitë e nxënësve shqiptare rrezikojnë të kthehen në nivelet e vitit 2012.

Mungesa e përvojës nga ana e trupës mësimore për të dhënë mësim në distancë, aksesi i kufizuar në internet, shpejtësia e ulët e internetit dhe mungesa e infrastrukturës digjitalë janë disa nga mangësitë që kanë ulur cilësinë e mësimdhënies në distancë.

Mbyllja e shkollave për katër muaj rrezikon të ulë me 16 pikë rezultatet e nxënësve nëse do të ushtrohej një test i PISA.

Ndërsa mbyllja e shoqëruar me mësim në distancë do të ulte rezultatet në një testim PISA me 9%, lajmëroi Banka Botërore.

Mbylljet e shkollave do të zgjerojë edhe më shumë pabarazitë në arsim. Mësimi në internet ka potencialin për të qenë shumë më interaktiv sesa televizioni.  Por nxënësit në Ballkanin Perëndimor kanë më pak akses në internet me shpejtësi të lartë sesa bashkëmoshataret e tyre ne BE.

Hendeku i aftësive mësimore do të rritet pasi nxënësit nga familjet e varfra kanë më pak mundësi të përfitojnë nga mësimi në distancë.

Për të njëjtat vite shkollë, familjet e varfëria do të kenë njohuri mësimore 2 vite më pak se familjet e pasura. Kjo diferencë do të jetë disi më e ulët në vendet e tjera të rajonit për shkak se ato kanë akses më të madh në internetin me shpejtësi të lartë.

Por vendet e Ballkanit Perëndimor do të përballen me sfida në hapjen e shkollave në vjeshtë për shkak të mangësive në infrastrukture. Shkollat do të duhen të hapen në masa të rrepta të distancës fizike në klasa në dhe në oborre. Në Shqipëri kjo do të jetë e vështire veçanërisht në Tiranë për shkak të mungesës së ambienteve shkollore, të cilat janë të mbingarkuara edhe për kushtet normale./Monitor.al

Të fundit

Murrizi akuza të forta ndaj Bashës: Delirant se do bëhet një ditë burrë shteti

Deputeti i opozitës, Myslim Murrizi nuk përmbahet ndaj kreut të PD Lulzim Basha, i cili dje në mbrëmjen u...

Maqedoni e Veriut/6 viktima dhe 147 te infektuar vetëm në 24 orët e fundit

Numri i viktimave nga COVID-19 duket se po rritet edhe në Maqedoninë e Veriut. Vetëm në 24 orërt e fundit Ministria e Shëndetësisë ka bërë...

Kosovë, 6 persona humbin jetën nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Kosova sot ka shënuar rekord të zi sa i përket vdekjeve nga pacientët me COVID-19. Veç sot, ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se kanë vdekur...

Femrat apo meshkujt më të paguarit në Shqipëri? Ja profesionet me më shumë të ardhura

Meshkujt në Shqipëri vijojnë të paguhen më shumë se sa femrat për të njëjtin pozicion pune, fenomen që ndër vite nuk ka ndryshuar. Sipas publikimit...

Aksidentohen dy policë, po patrullonin me motor në Orikum

Dy policë janë aksidentuar pasditen e sotme në Orikum. Efektivët kanë qenë duke patrulluar në zonën e Orikumit, kur kanë humbur drejtimin e motorit me...

Lajme të tjera

Web TV