Senatorja meksikane del toples në mbledhjen me qeverinë dhe gazetarët

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një politikane meksikane ka kërkuar ndjesë pasi në një një mbledhje me qeverinë dhe gazetarët në Zoom, ka hequr reçipetat.

Martha Lucia Micher, 66-vjeçe po fliste për situatën e krijuar nga koroanvirusi me anëtarët e partisë politike të Lëvizjen Rigjeneruese Kombëtare, përfaqësues nga Banka e Meksikës dhe gazetarë më 29 maj,kur ndodhi incidenti.

Në një moment ajo filloi të heqë rrobat duke mos e kuptuar se kamera e saj ishte ndezur. Dikush i bëri ‘screenshot’ dhe fotot e saj filluan të qarkullojnë në mediat sociale duke shkaktuar një reagim mizor.

Martha kërkoi falje dhe tha: “Unë jam Malu Micher dhe nuk kam turp që kam treguar një pjesë të intimitetit tim rastësisht, sepse është pikërisht nocioni që një grua është ‘vetëm trupi i saj” që ka lejuar dhe nxitur objektivizmin e grave kundër të cilit gjithmonë kam luftuar.

Unë jam një grua e moshës 66 vjeçare që kam ushqyer me gji katër fëmijë, tre prej të cilëve sot janë burra profesionistë dhe përgjegjës dhe ndjehem krenar për trupin tim që i kam ushqyer ata.

Unë jam një grua që luftoj për të majtën për gati 40 vjet dhe që ka zënë role të ndryshme publike në angazhimin tim të zjarrtë për mbrojtjen e të drejtave të njeriut, unë jam një grua që nuk ka turp për trupin e saj, unë e dua atë dhe unë kujdesem për të.”

Shumë kolegë dhe politikanë të tjerë gjithashtu shpërndanë mesazhin e saj dhe postuan në mediat sociale për të treguar mbështetjen e tyre për senatoren./r.g/fjala.al

Të fundit

Aktori e thotë troç: Në SHBA punova në ndërtim dhe roje. Ça kujtoni ju se punojnë shqiptarët andej?!

Aktori i humorit Xhevahir Zeneli, ka thënë se kur ka jetuar në Amerikë, ka punuar si roje nate. Ai...

Angela Merkel: Kjo pandemi është katastrofa e shekullit

Kancelarja gjermane theksoi në konferencën e shtypit se infektimet po ulen, por virusi mbetet i rrezikshëm. Ajo u shpreh optimiste për marrëdhëniet me SHBA. Kancelarja...

Varianti i ri i koronavirusit, Oxford nis punën për vaksinën e re

Shkencëtarët nga Universiteti i Oxfordit po përgatiten të prodhojnë versione të tjera të vaksinës sa më shpejt të jetë e mundur, të cilat do...

Joe Biden rikthen karantinën dhe testin për këdo që hyn në SHBA

Presidenti Joe Biden dhe Nënpresidentja Kamala Harris po i kushtojnë një vëmendje të madhe përgjigjes të qeverisë federale ndaj pandemisë së koronavirusit. Zoti Biden pritet...

Sali Berisha kujton 21 janarin: Garda veproi sipas ligjit, arsyeja përse qëlluan…

Ish-kryeministri Sali Berisha ka treguar versionin e tij të ngjarjes së 21 janarit 2011, ku pas protestave të dhunshme para Kryeministrisë mbetën të vrarë...

Lajme të tjera

Web TV