48 vjet e 8 muaj burg për 10 trafikantët Shqipëri-ShBA-Kanada

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gjykata e Posaçme për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar, ka zbardhur sot vendimin për 10 personat e akuzuar si pjesë e një grupi kriminal që merreshin me falsifikim të vizave e dokumenteve.

Togat e zeza dënuan me 48 vjet e 8 muaj burg 10 të pandehur. Vendimi u mor dy ditë më parë nga ana e Gjykatës së Apelit Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, e cila la në fuqi vendimin e Shkallës së Parë.

Më konkretisht GJKKO dënoi me nga 6.8 vite burg shtetasit Ilir Myrtaj, Alfred Myrtaj dhe Florjan Hysenaj.

Me 6 vite burg u dënua shtetasi Marjo Myrtaj. Me 5.6 vite burg Gjykata e Posaçme për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar dënoi shtetasit Arben Kadiu; Gentjan Stojku; Shkëlqim Mema; Keldi Beshi dhe Albert Xhelilaj. Ndërsa me 2 vite e 8 muaj burg u dënua shtetasi Ismail Alushani.

Personat e lartpërmendur u gjetën fajtor nga gjykata për veprën penale të “Ndihma për kalim të kufijve, kryer në bashkëpunim, në formën e grupit të strukturuar kriminal”. Ata arrestuan në maj të vitit 2018 në sajë të operacion të koduar “272”.

Kujtojmë se gjatë këtij operacioni u arrestuan edhe dy policë. Arrestimi i tyre u bë falë një bashkëpunimi të ngushtë mes Policisë së Shtetit, Shërbimit për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat si dhe ish-Prokurorisë për Krime të Rënda.

Këta persona akuzohen se në bashkëpunim me njëri-tjetrin dhe me persona të tjerë për të cilët hetimet vazhdojnë, kanë kryer falsifikime të dokumenteve zyrtare, si: letërnjoftime, pasaporta, viza, duke i vënë në shërbim të personave të ndryshëm kundrejt përfitimit monetar dhe material, si dhe nëpërmjet linjave ajrore dhe linjave të tjera të udhëtimit, kanë trafikuar shtetas të ndryshëm për në shtete të tjera, kryesisht në SHBA dhe Kanada./E.M/fjala.al

Të fundit

Makinat e braktisura do zhvendosen në Farkë/ Veliaj: Zona e lirë sjell 5-7 mijë punësime

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, në mbledhjen e Këshillit Bashkiak, ku do të miratohen projektvendime me karakter...

Projektligji për komunikimet elektronike/ Balluku: Risi aksesi ndaj shërbimeve digjitale

Këtë të enjte po diskutohet në kuvend projektligji për komunikimet elektronike. Gjatë fjalës së saj, Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, ka deklaruar...

“E kryem për miqësi”/ Dëshmia e plotë e Aliajt: Pasi planifikuam rrahjen, ndoqëm avokatin

Është zbardhur dëshmia e plotë e 32-vjeçarit Dorian Alia, një prej autorëve të dhunës barbare ndaj avokatit Sokol Mëngjesi, teksa është i vetmi që...

Luhatje të euros në treg, blerjet e bankave dhe importuesve mposhtin fluksin e turistëve

Grafikët e këtyre ditëve të fundit në kursin e këmbimit të monedhës europiane dhe asaj shqiptare tregojnë një forcim të përkohshëm të së parë...

Do zgjasë mrekullia e Rinasit?

Nga Fatos Çoçoli Në qershor 2018, Rinasi klasifikohej ndër aeroportet më të shtrenjtë të Evropës. Sot është aeroporti me biletat më të lira në botë Në...

Lajme të tjera

Web TV