Gazeta franceze (1940)/Duçja përuroi monumentin e Skënderbeut me rastin e marshit mbi Romë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Në shumë kryeqytete të botës ka sheshe me emra dhe monumente të heroit tonë kombëtar Gjergj Kastriot Skëndërbeut.

Një nga më të famshmit është dhe ai në qendër të Romës, ku heroi ynë paraqitet i hipur në kalë.

Por të paktë janë ata që e dinë që këtë monument e ideoi vetë Benito Musolini, kryeministri dhe diktatori i Italisë.

Vetëm pas 1 viti e 7 muaj në 9 nëntor të vitit 1940 ai e përuroi vetë duke zbuluar monumentin e Skënderbeut përmes një ceremonie. Studiuesi Adi Darsi sjell fotot dhe shkrimin e një gazete.

“Le Progrès de la Côte-d’Or” ka botuar, të shtunën e 9 nëntorit 1940, në ballinë, fotografinë ekskluzive të përurimit të monumentit të Skënderbeut në Romë nga Duçja, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Me rastin e përvjetorit të Marshit mbi Romë, Duçja, në prani të kontit Çiano dhe qeverisë shqiptare, përuroi monumentin e heroit shqiptar Skënderbeut.


Të fundit

Talebanët nuk vendosin asnjë grua në qeveri: Nuk mund tu jepnim një barrë që nuk janë të afta ta mbajnë

Prej javësh talebanët janë munduar të tregojnë një imazh të moderuar të tyrin, por deklarata e fundit e një...

Seanca e parë e Legjislaturës së X të Kuvendit/ Gjiknuri: PS do të shtrijë dorën e bashkëpunimit me opozitën!

Deputeti dhe  njëherësh Sekretar i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, Damian Gjiknuri me një fotografi nga mbledhja e sotme e Kuvendit, ka falënderuar votuesit, për...

Nisja e Kuvendit/ Balla: Mirënjohje qytetarëve të Qarkut Elbasan për mbështetjen

Ka nisur sot legjislatura X e Kuvendit të Republikës së Shqipërisë. Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla përmes një postimi në rrjetin...

“Ky është fundi i Berishës si xhelat”, befason Frrok Çupi: Basha ka kërkuar masa sigurie për të mbrojtur jetën e tij

Analisti i njohur i Fjala.al, Frrok Çupi komenton zhvillimet e fundit në Partinë Demokratike, nga përjashtimi i Sali Berishës deri te e ardhmja e...

Orient Express, treni që udhëtonte mes komfortit dhe horrorit

Shumëkush e ka parë filmin “Romancë në trenin Orient Express”. Është një prodhim televiziv britanik i vitit 1985, në zhanrin e dramës dhe romancës,...

Lajme të tjera

Web TV