Zbardhet dokumenti me 12 pika i firmosur nga Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në përfundim të mbledhjes së sotme të Këshillit Politik, 4 anëtarët kanë firmosur marrëveshjen me 12 pika për kodin e ri zgjedhor.

Në dokument në gjuhën angleze janë pikat e dakordësuara, ku në krye të listës renditet ajo e përfshirjes 100% të identifikimit biometrik. Ndërsa një nga pikat është dhe riformatimi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Palët janë dakordësuar dhe për depolitizimin e administratës zgjedhore, por jo për t’u aplikuar në zgjedhjet e ardhshme.

Në fund të dokumentit theksohet se palët nuk kanë pasur konsensus për sa i përket ndryshimit të sistemit zgjedhor./E.B./Fjala.al

 

Të fundit

‘Me i pas dy jetë ti kisha dhënë ty’, publikohet kënga e Kombëtares përpara ‘Gjermani 24’

Më shumë se një këngë, himni që do shoqërojë Kombëtaren në finalet e Europainit 2024 është një mesazh i...

Nuk e fitoi dot “BBV3”, rrëfehet si asnjëherë më parë Jul Deda, zbulon gabimin që bëri

Julian Deda ishte këtë të enjte në “Ftesë në 5” ku ka folur “shtruar” për eksperiencën e tij në Big Brother Vip, të cilës...

Kuvendi i hap dritën jeshile ngritjes së komisionit anti-SPAK

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion u miratua në Kuvend në seancën e së enjtes. Komisioni u miratua me 74 vota pro, teksa 12 ishin kundër...

Pse nuk i kemi adresat si e gjithë Evropa…?!

Nga Ben Andoni Identifikimi i adresës sime personale në Tiranë është gati po ai i vjetri me përjashtimin e vetëm, që emri i rrugës ka...

Vota e Diasporës/ Celibashi: Nga pikëpamja teknike është e garantuar

Kreu i KQZ, Ilirjan Celibashi ka deklaruar se nga pikëpamja teknike vota e emigrantëve është e garantuar. Në një intervistë televizive, Celibashi është shprehur se...

Lajme të tjera

Web TV