Pa në shitje librin e tij, ja çfarë bëri Honore de Balzac

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Na sigurojnë se Z. de Balzac sapo ishte heroi i një aventure mjaft origjinale. Ja faktet :

Romancieri ynë më prolifik që, siç e dimë, ka një urrejtje të thellë për të gjithë falsifikuesit belgë, dhe madje ka botuar në një gazetë që Belgjika e bëri atë të humbiste një milion, pa, këto ditët e fundit, të ekspozuar në një dyqan të biblioteka e Pallatit Mbretëror, një kopje të një prej romaneve të tij, formati dhe teksti i të cilit nuk dukeshin shumë të ngjashëm me të tijët.

 Në fakt, duke e parë nga afër, ai nuk vonoi ta njihte botimin e Brukselit, dhe menjëherë vendosi që krimi të bëhej i ditur dhe të ndëshkohej. Ai vrapoi te komisariati më i afërt i policisë : oficeri publik mungonte; pa u dekurajuar, ai u nis drejt një komisariati tjetër, por edhe aty nuk kishte njeri; Si arsye e këtij dështimi të dyfishtë, ai humbi durimin dhe u kthye në dyqanin e librarisë dhe, duke futur dorën në vitrinën që e ndante nga vepra e jashtëligjshme, ai e kap atë dhe e tërheq drejt vetes duke thyer kështu xhamin, dhe pastaj vazhdon qetësisht shëtitjen e tij nëpër galeri. Ky incident shkaktoi një thashetheme (zhurmë) të madhe, dhe shitësi i librave vrapoi pas njeriut që akuzohej si autor i shkeljes.

 Zotëri, ishit ju, — i  tha ai romancierit tonë – që më thyet vitrinën time për të vjedhur një libër ? — Jam unë. — Do të kërkoj që t’ju arrestojnë. — Kjo është ajo që po kërkoj. — Të ju çoj para komisarit. – Kjo është dëshira ime më e shtrenjtë. — Shkojmë; le të ecim. Shkoni e merreni atë nëse dëshironi, unë do t’ju pres këtu. — Ju doni të largoheni. — Më mbani në paraburgim në dyqanin tuaj. “Dhe kështu ndodhi. Pas një gjysëm ore të mirë, librashitësi kthehet me komisarin.” Ah ! më në fund zotëri, i bërtet autori i “Père Goriot” ndërsa ai hyn, ju kam kërkuar mjaft. — Ju! por njerëzit e llojit tuaj nuk e kanë zakon të më kërkojnë. — Gaboheni. Bëni procesverbalin tuaj. — Emri juaj ? — Honoré de Balzac, i cili ju kërkoi nëpërmjet zotërisë që t’ju ftojë të konstatoni zyrtarisht krimin për të cilin zotëria është fajtor duke ekspozuar dhe debituar një falsifikim të romanit tim “Illusions perdues”.

 Kush u bë me turp ? tregtari i librit, pa dyshim, i cili ra kështu në kurth.

Nga Aurenc Bebja

Lexo edhe :  Beteja e Kretës, shumë e shtrenjtë për Hitlerin dhe Churchillin

Burimi: Darsiani.com


Të fundit

Kthjellime dhe vranësira, parashikimi i motit për ditën e sotme

Dita parashikohet të vijojë me kthjellime dhe vranësira kalimtare në të gjithë vendin. Sipas MeteoAlb ultësira perëndimore dhe zonat e...

Vranë 20-vjeçaren në sy të fëmijës, gazetat greke: Bashkëshorti nuk pranon të shkojë më me fëmijën e tij në atë shtëpi (Video)

Hetimet po vazhdojnë me një ritëm të shpejtë për të gjetur autorët e vrasjes së 20-vjeçares Caroline para syve të foshnjës së saj 11-muajshe....

Zbulohen dokumentet sekrete, ja si i lejoi Berisha firmat piramidale

Presidenca e Sali Berishës, ka prodhuar një prej dramave më të mëdha sociale me efekt në pjesën dërrmuese të shoqërisë. Mes viteve 1993-1996, Shqipëria...

Rama publikon videon nga punimet e rrugës së Arbrit dhe uron një ditë të mbarë

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm me publikimin e një videoje nga punimet e rrugës së Arbrit. Në videon e publikuar nga...

Grabitet gjatë natës njësia administrative e Shënkollit në Lezhë

Janë vjedhur gjatë natës zyrat e Njësisë Administrative Shenkoll, Bashkia Lezhë. Grabitja është konstatuar mëngjesin e sotëm. Shërbimet e Policisë ndodhen në vendngjarje dhe po kryejnë...

Lajme të tjera

Web TV