Rastet e përdhunimeve/ Sevim Arbana: Media po luan rrezikshëm

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Aktivistja e shoqërisë civile dhe njëkohësisht drejtoreshë e shoqatës “Humanity and Love” ose njohur ndryshe “Në dobi të gruas shqiptare”, Sevim Arbana, ka reaguar me tone të ashpra ndaj trajtimeve që i ka bërë media rasteve të përdhunimeve.

Në një postim në “Facebook”, Sevim Arbana është shprehur se media është duke luajtur me jo profesionalizëm dhe në mënyrë  të rrezikshme.

Sipas saj nuk mundet kurrsesi që media të nxjerrë me zë dhe figurë viktimën e një përdhunimi, ndërsa shton më tej të gjitha rregullat që duhet të ndjekin gazetarët dhe mediat për ngjarje të tilla.

Postimi i Sevim Arbanës:

Media po luan jo profesionalisht dhe rrezikshēm.

Ështē fjala pēr emisonin ‘Dua të të beëj te lumtur” (Top Channel) ku mbrëmjen e shkuar, u dha rrefimi për dhunë dhe abuzim seksual , në një jetimore në Shkodër.

Vajza 27 vjeçare rrëfen kalvarin e tmerreve dhe abuzimeve në këtë qendër shtetërore.

Përse unë në këtë rast anatemoj median

  1. Së pari, në këtë emision, me zë e figurë, çfaqet një vajzë, 27 vjeçare, e rritur jetime, që do të thotë: me pak përkrahje dhe në kushte të renda socio-ekonomike.Asnjë mbrojtje për të dhënat e saj personale, duke filluar nga fytyra, identitete të tjera,që rrezikojne atë të behet pre e hakmarrjes së abuzuesve, familjarëve të tyre, ose më tej.Deri kur media do tē aplikojë këtë formë, kur tashmë dihet që çdo viktimë, sipas rregullave dhe AMA, nxirret pa fytyrë dhe i fshihen identitetet?
  2. Para rrëfimit të kēsaj historie,(dhe te tjera te nje shkalle kaq te rende) gazetari duhet të konfirmojë përmes organeve kompetente, dëshmitareve, mesuesve, komunitetit,etj,etj, nëse dëshmite janë të sakta,të vërteta apo ka ndonjë gjë tjetër në keto dëshmi .
  3. Akuza ndaj personave me emer, me familje, mesuesve te nje qendre,etj, duhet te jete e sigurte dhe me prova, para se kjo te behet publike. Ky rast dhe jo vetem, krijon precedentin e rrezikshem te akuzave pa baza, ndaj çdo njeriu , i cili per shkak te detyres, misionit, biznesit, etj, ka armiq dhe kundershtare. Dhe aq me teper, te zbulimit te se vertetes dhe fenomenit
  4. Ne dijenine time, perpara emisionit, persona deshmitare ne kete ngjarje , kane telefonuar drejtuesen e emisionit dhe kane dhene disa deshmi qe nuk vertetojne plotesisht rrefimin e viktimes.
  5. Se fundi po jo e fundit, po pas ketij emisioni, a i eshte dhene mbrojtja e duhur vajzes qe rrefen kete tmerr?Nga kush? Nga gazetarja, organet shteterore, policia, prokuroria?????k.t/Fjala.al/
Lexo edhe :  Merr flakë traileri në Vlorë

Të fundit

Kuvendi nis të hënën, Ruçi: Seanca fillon në orën 17:00, gazetarët dhe kamerat nuk do hyjnë në sallë

Gramoz Ruçi, Kryetari i Kuvendit lajmëron se të hënën, në orën 17:00 do të nisë punimet parlamenti i Shqipërisë. Në...

Hajdutët i kthejnë makinën e vjedhur gruas: Edhe ne kemi zemër…

Një histori e padëgjuar më parë është ajo që i ka ndodhur një gruaje në Itali, ku hajdutët që i kishin vjedhur makinën, ja...

“Jam larguar nga PD-ja”/ Çiljeta na befason, del në krah të Ramës: Do të votoj…

Çiljeta Xhilaga ka befasuar të gjithë me deklaratën e fundit politike. Këngëtarja e njohur që dikur ishte pjesë e PD-së, mesa duket sot ndihet e...

E trishtë/ Ndahet nga jeta në moshë të re mjekja shqiptare në Gjermani

Eni Doko, mjeke specialiste, është ndarë nga jeta këtë të dielë në Gjermani. Lajmin e trishtë e ka dhënë kryetarja e Federatës së mjekëve...

“Kur qesh pa lidhje po prapë të ecën”! Rama ironizon sërish Bashën duke përdorur fjalët e Topallit

Kryeministri Rama publikoi sërish një video të ish-kryeparlamentares, Jozefina Topalli, ndërkohë që kjo e fundit po akuzonte kreun e PD-së Lulzim Basha për bashkëpunim...

Lajme të tjera

Web TV