“Zgjedhorja”/PD mbledh Kryesinë sot në orën 11:00

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha, do të mbledhë paraditen e sotme në orën 11:00 grupin e punës së hartimit të ndryshimeve bashkë me Kryesinë e Partisë.

Sipas burimeve mësohet se në mbledhje do të diskutohet situata politike aktuale, reforma zgjedhore, çështje organizimi dhe aksioni politik në vijim.

Mbrëmjen e djeshme u vendos në mbledhjen e Këshillit Politik për hartimin e ndryshimeve ligjore të draftit që javës tjetër i kalon Komisionit të Posaçëm.

Pas përfundimit të mbledhjes, përfaqësuesit e opozitës, Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili, së bashku me ekspertin Ivi Kaso, nuk kanë dhënë asnjë prononcim për mediat, ndërkohë që Damian Gjiknuri tha se brenda javës tjetër do të mbyllet paketa ligjore, e cila do të shkojë menjëherë në Komisionin e Posaçëm për reformën zgjedhore.

Gjiknuri tha gjithashtu se kjo mbledhje ishte për të organizuar punën e ekspertëve, të cilët do të merren me shqyrtimin dhe pikat në draftin e propozuar, i cili do të dërgohet për votim në Parlament.

“Mbledhje pune. U ngarkuam disa detyra ekspertëve dhe brenda javës që vjen do të mbyllim të gjithë paketën ligjore për të materializuar marrëveshjen. Sa të mbarojë këtu do të shkojë direkt në Komisionin e Reformës, është punë ditësh”, tha Gjiknuri./b.b/fjala.al/

Të fundit

“E kryem për miqësi”/ Dëshmia e plotë e Aliajt: Pasi planifikuam rrahjen, ndoqëm avokatin

Është zbardhur dëshmia e plotë e 32-vjeçarit Dorian Alia, një prej autorëve të dhunës barbare ndaj avokatit Sokol Mëngjesi,...

Luhatje të euros në treg, blerjet e bankave dhe importuesve mposhtin fluksin e turistëve

Grafikët e këtyre ditëve të fundit në kursin e këmbimit të monedhës europiane dhe asaj shqiptare tregojnë një forcim të përkohshëm të së parë...

Do zgjasë mrekullia e Rinasit?

Nga Fatos Çoçoli Në qershor 2018, Rinasi klasifikohej ndër aeroportet më të shtrenjtë të Evropës. Sot është aeroporti me biletat më të lira në botë Në...

Policët 100 euro/dita, më 2 qershor Italia merr në dorëzim kampin e Shëngjinit

Punimet në qendrën pritëse të emigrantëve në Shëngjin nga pala italiane kanë ecur me shpejtësi dhe kanë përfunduar, ndërsa në Gjadër janë drejt fundit...

Keni bërë plane për nesër? Ja si pritet të jetë moti, ja çfarë do ndodhë me temperaurat

Ditën e premte vendi ynë do të ejtë në ndikim të kushteve atmosferike relativisht të qendrueshme. Moti parashikohet të jetë me kthjellime dhe zhvillim...

Lajme të tjera

Web TV