Qeveria mbështet Transportin Publik/Rama: S’do ketë rritje të çmimit të biletës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama ka pranuar disa nga kërkesat e Shoqatës së Transportëve Publik dhe njofton se prej 15 qershorit do të rinisë aktivitetin ky sektor.

Kjo shoqatë paraditen e sotme zhvilloi një protestë para godinës së Ministrisë së Infrastrukturës dhe i drejtuan Qeverisë 6 kërkesa duke marrë shkas nga ndalesa gati 3 mujorëshe për shkak të pandemisë COVID-19 dhe paralajmëruan se nuk do të nisnin aktivitetin e tyre në 15 qershor nëse nuk do kishte mbështetje nga shtetit.

Kreu i qeverisë njofton se Qeveria do njohë si shpenzim të zbritshëm 100% të konsumit të naftës dhe do të ketë 0 taksa për ta deri në përfundim të këtij viti.

Kryeministri njofton se nga 1 janari i 2021 do nisë zbatimi i biletës elektronike si hapi i parë i reformës ligjore/fiskale të sektorit.

Postimi i plotë:

TË HËNËN 15 QERSHOR RINIS SHËRBIMI I TRANSPORTIT URBAN DHE NDËRURBAN, SIPAS PROTOKOLLIT TË MIRATUAR TË SIGURISË SHËNDETËSORE😊

QEVERIA DO TA MBËSHTESË KËTË SEKTOR PËRMES:

• NJOHJES SI SHPENZIM TË ZBRITSHËM TË 100% TË KONSUMIT TË NAFTËS
• ZERO TAKSA DHE PO ASHTU ZERO TARIFA VENDORE DERI NË 31 DHJETOR 2020🤝

🟡 BRENDA 2020 DO TË KRYHET REFORMA E PLOTË LIGJORE/FISKALE E SEKTORIT DHE NË 1 JANAR 2021 DO TË NISË ZBATIMI I SAJ ME BILETËN ELEKTRONIKE SI HAP I PARË

⛔️ NDALOHET KATEGORIKISHT RRITJA E ÇMIMIT TË BILETËS PËR QYTETARËT🤚

Kërkesat:

1.Heqja e akcizës për blerjen e naftës nga shoqëritë e transportit publik.

2.Njohjen e shpenzimit të zbritshëm 100%, për naftën pasi është lënda jonë e parë.

3.Subvencionimin me 50% të ngarkesës direkt në llogaritë e shoqërive të transportit publik duke marrë parasysh lejen e udhëtimit për të kuptuar sa kapacitet ka mjeti.

Lexo edhe :  A do të vazhdojë rritja e temperaturave dhe moti me diell? Ja parashikimi i motit

4.Zbritja e TVSH-së në shitje nga 20% në 0% për vitin 2020 dhe rikthimin e tij në nivelet e sektorit të turizmit 6% pasi edhe transporti është një nga hallkat e tij.

5.Faljen e taksave vendore të mjeteve për vitin 2020

6.Të merren masa urgjente nga organet e Ministrisë së Punëve te Brendshme dhe Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë, për luftimin e transportit të udhëtarëve me mjete informale i cili ka lulëzuar gjatë pas pandemisë.

/E.B./Fjala.al

Të fundit

Peshëngritje, Evagjeli Veli, e bronztë në Evropianin e Moskës, 29-vjeçarja ngjitet në podium

Kuqezinjtë e peshëngritjes nisin konkurrimin, 29-vjeçarja ngjitet në podium në shkëputje. Në kryeqytetin e Rusisë, Moskë, po zhvillohet Kampionati...

Rruga e mbushur me gëzhoja/ “Kumbari” i Shkodrës u ekzekutua pa mëshirë me kallashnikov

Rruga Shkodër-Koplik në fshatin Dobraç i Ri është mbushur me gëzhojat e kallashnikovit që i morën jetën Bardhok Pllanajt mbrëmjen e sotme rreth orës...

Futbolli i sallës, Shqipëria, me shumë mungesa në dy sfidat e radhës të Eliminatoreve

Trajneri i Kombëtares së futbollit të Sallës shpall listën për përballjen me Kroacinë dhe Ukrainën. Në kuadër të përgatitjeve për dy ndeshjet e ardhshme...

Luhen 3 ndeshjet e fundit, mbyllet java e 26-të e Kategorisë Superiore

Me 3 takimet e luajtura të dielën, është mbyllur edhe java e 26-të e Kategorisë Superiore, e cila, sidoqoftë, pas dy ndeshjeve të së...

Johnson tregon ku mund të shkojnë me pushime anglezët me pasaportat-Covid

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, pritet të qartësojë nëse britanikët mund të nisin sezonin e pushimeve në muajin maj. Johnson, do t’i drejtohet...

Lajme të tjera

Web TV