“Testi i letërsisë, i pazgjidhshëm”, maturantët protestë te ministria e Arsimit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Maturantët u mblodhën paraditen e sotme në protestë para ministrisë së Arsimit, kundër testit të gjuhës shqipe dhe letërsisë.

Ata kërkuan përsëritje të provimit, duke e cilësuar testin si të pazgjidhshëm.

Maturantët pretendojnë se janë penalizuar për shkak të pyetjeve jashtë programit.

Të rinjtë u ulën në rrugë, duke bllokuar edhe kalimin e mjeteve. Deri më tani nga ana e ministrisë së Arsimit nuk ka asnjë reagim.

 

 

Të fundit

Tridhjetë vjet nga Masakra e Peshkëpisë në Gjirokastër

“Pas vdekjes së Skëndrebeut Himara, atëherë Himara përfshinte gjithë Labërinë, që nga Rradhima, Lekli, Nivica e Bubari”. ...... “Himara...

Tmerri i një lufte tek “Asgjë e re nga fronti i perëndimit”

Nga Leonard Veizi Mizoritë e një lufte nuk mund të përshkruheshin më mirë se nga dora e një mendje brilante që ishte instaluar brenda qenies...

Euro bie në rekord historik/ Kursi i këmbimit, 16 prill 2024

Sot, më 16 prill 2024, në tregun valutor, dollari amerikan blihet me 94.4 lekë dhe shitet 95.4 lekë. Euro sot blihet me 100.3 lekë, ndërsa...

16 prill 1521/ Martin Luter nuk pendohet, mban fjalim në kuvendin e Vormit

Më 16 prill të vitit 1521, Martin Luter arrin në kuvendin e Vormit, ku klerikët shpresonin që ai të pendohej për mosbindjen ndaj kishës....

Një vaksinë orale mbron nga infeksionet e përsëritura të urinës për vite me radhë

Një spray që duhet aplikuar nën gjuhë redukton shfaqjen e infeksioneve urinare dhe mund të zvogëlojë përdorimin e antibiotikëve, të cilët nuk janë gjithmonë...

Lajme të tjera

Web TV