Zbulohet pas 102 vjetësh fotografia në Austri: Françeskani shqiptar si rrobaqepës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Urdhri Françeskan në Shqiëpri ka një histori të hershme. Sipas studimeve, Shën Françesku ka qenë në Shqipëri në vitin 1220, pra 800 vjet më parë dhe kjo është edhe zanafilla e këtij urdhri.

Ndërkohë që kisha më e vjetër e këtij riti daton në vitin 1240 në Lezhë. Por qendra e urdhrit Franceskan në Shqipëri ka qenë dhe mbetet Shkodra.

Gjimnazi “Liceum Illyicum” dhe revista historiko-letrare “Hylli i dritës” në këtë qytet kanë qenë monumente më simbolikë të kësaj kishe por edhe të vetëdijes dhe kulturës kombëtare shqiptare.

Ky urdhër ka nxjerrë disa personalitete të larta si At Gjergj Fishta, At Shtjefën Gjeçovi por edhe të tjerë. Fotoja që vjen dhe që botohet për herë të parë është shkrepur në vitin 1918 dhe është zbuluar në arkivat austriake nga studiuesit i apasionuar shkodran Pjetër Logoreci.

Aty shfaqet një prift në kuvendin françeskan në Shkodër që qep rrobat e tij dhe në krah ka një ndihmës. Nuk jepet emri i priftit por fotoja është vërtetë unikale për atë që përcjell./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Berisha ka shitur gjithë listën tek Ilir Meta/j, duke e trajtuar si pasardhës të tij

Nga Mero Baze Publikimi i listave për këshillat bashkiakë, bëri të qartë se mes Sali Berishës dhe Ilir Metës/aj, ka...

Artisti i huaj promovon çiftelinë: Më ndryshoi mënyrën se si unë mendoj për muzikën

Nuk janë të pakta rastet kur kultura shqiptare promovohet nga të huajt. Njësoj ka ndodhur edhe me instrumentin e çiftelisë, e cila është promovuar...

Renis Gjoka flet për planet e zgjerimit të familjes: Do bëhem baba për herë të dytë!

Këngëtari Renis Gjoka do bëhet sërish baba i një vajze. Rokeri ka zbuluar se foshnja pritet të vijë në jetë së shpejti dhe do...

Vdekja e kenianes/ Mamaja: Askush nuk më ka informuar për ecurinë e hetimeve

Dua drejtësi për Joy-n,”-kjo është thirrja që përsërit e ëma e të ndjerës Joy Abongo, Ruth. Në një intervistë të dhënë për emisionin “Pa...

Kosova tenton fitoren e parë ndaj Andorrës, formacionet zyrtare

Kosova luan sonte (20:45) takimin e dytë eliminator të Euro 2024. Dardanët e nisën fushatën e tyre drejt Gjermanisë me një barazim 1-1 në...

Lajme të tjera

Web TV