“I pabotuar” i Hemingway botohet në New Yorker/ Nipi zbulon ribotimin e ri të “Plaku dhe deti”

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një histori deri më tani e panjohur nga Ernest Hemingway u zbulua nga një nip i shkrimtarit dhe u botua për herë të parë në të përjavshmen “New Yorker”. Në “Pursuit as Happiness” (Në kërkim të lumturisë), “Babai” rrëfen me tone autobiografike një shaka peshkimi në ndjekje të një balene gjigante: faqe të pabotuara më parë do të përfshihen në një ribotim të romanit “Plaku dhe deti” që do të publikohet së shpejti. Historia pason narratorin, i cili quhet Ernest Hemingway si autor, në kërkim të “balenës më të madhe të mallkuar, e cila nuk ka notuar kurrë në këtë oqean”. Ernest dhe dy miqtë e tij – “Z. Josie”, pseudonimi i mikut të tij Joe Russell, me të cilin shkoi të peshkonte në Kubë dhe ndihmësin e tij Carl Guttiérez – kapën njërën, por në fund ndjekja nuk shkon ashtu siç do tëdëshironin peshkatarët.

Kur e pamë, kuptuam se sa e madhe ishte.

“Jo e frikshme, madhështore”, “shkruan Hemingway: “E shihnim atë të ngadaltë dhe të qetë dhe pothuajse të palëvizshme në ujë, me luspat e mëdha pektorale, si dy tehe të gjata e të purpurta. Pastaj, pa barkën dhe filloi të lëshohej sikur të tërhiqeshim nga një makinë, dhe ajo filloi të hidhej drejt veriperëndimit me ujin që pikëlonte në çdo kërcim. “Sean Hemingway zbuloi shtypshkrimin me shënime të autorit midis gazetave të koleksionit tw Ernest Hemingway në Bibliotekën John F Kennedy në Boston: “Nuk e kuptoj pse ai nuk mori shumë vëmendje. Është një perlë,” shpjegoi ai për “New Yorker”./Burimi: ansa.it – Alessandra Baldini


Të fundit

“Është tre hapa para”/ Spartak Ngjela i sigurt: Ja kush është fituesi i zgjedhjeve të 25 prillit

Avokati i njohur Spartak Ngjela ka mendimin se fitorja e Lulzim Bashës, në zgjedhjet e 25 prillit është e...

“Ti merr lekët, më jep votën”/ Kandidati i LSI blen vota në Tiranë: Mos e ngri zërin se kemi kontrolle (Video)

Një video investigim i publikuar mëngjesin e sotëm, tregon se si kandidati i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Etjon Joka, blen vota nëpër Tiranë. Videoja...

Deklarata e Xhelal Mziut/ Kreshnik Spahiu: “Agimi i Artë” s’bëri asgjë më shumë në Greqi sesa PD në Shqipëri

Kreshnik Spahiu ka reaguar për video skandalin e PD-së, në të cilën Xhelal Mziu premton vrasje të tjera. “Ju thashë dje që po armatoset veriu...

‘Befason’ Lorik Cana, prezanton me mall ish të dashurën e tij (Foto)

Lorik Cana mes siguri ka bërë për ujë të ftohtë bashkëshorten e tij mbrëmjen e sotme. Si fillim ai ndau në Instagram disa fjalë...

Zbulohet skema/ BE jep alarmin, ja si po blihen pasaportat europiane

Rusët, kinezët dhe sauditët kanë siguruar qasje të pakufizuar në Bashkimin Europian përmes Maltës, e cila po u shet pasaporta atyre të kalojnë më...

Lajme të tjera

Web TV