Maturantët qëllojnë me vezë drejt ministrisë: Duam rivlerësim

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Edhe sot maturantët janë mbledhur sërish në protestë përpara Ministrisë së Arsimit. E gjithë kjo marrë shkas nga provimi i Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë, që sipas tyre është i ndërtuar me pyetje subjektive dhe disa alternativa që nuk ishin pjesë e programit mësimor.

Maturantët bëjnë me dije se janë kërcënuar dhe iu është kërkuar bojkotimi i protestës.

Sot gjatë protestës ata kërkuan që t’i bashkohen studentë, mësues dhe prindërit të cilët janë prekur gjithashtu nga ky provim.

Ata duan që provimi i tyre të rivlerësohet, mos vlerësim për pyetjet jashtë programit dhe uljen e pragut të vlerësimit.

Sipas QSHA këto pretendime që ngenë nxënësit nuk janë aspak të vërtet dhe madje nuk ka asnjë gabim shkencor dhe mënyra se si hartohet përjashton çdo mundësi që të ketë gabime qoftë në përmbajtje dhe qoftë në përfshirjen e koncepteve jashtë programit.

Në një dalje publike ministrja Besa Shahini nënvizoi faktin se kur të mblidhen të gjitha rezultatet atëherë QSHA do bëjë rishpërndarje të peshës së pikëve për çdo notë.

 

Bo.Ba/fjala.al


Të fundit

Tjetër rast si Eriksen në Euro 2020! Panik në kampionatin francez, lojtari bie pa ndjenja në fushë (Video)

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sot në kampionatin francez, gjatë ndeshjes mes Olimpik Marsejës dhe Biordo, duke kujtuar...

Ndahet nga jeta filologu dhe historiani i shquar shqiptar

Jorgji Qirjako, filolog, historian, përkthyes i më shumë se 70 veprave k ndërruar jetë në moshën 70-vjeçare, në Londër. Qirjako ka dhënë një kontribut të...

Barcelona e nis me fitore/ Tifozët kujtojnë Messin dhe shpalosin pankarta anti-Laporta (Foto/Video)

Barcelona ka nisur kampionatin me fitore ndaj Real Sociedad me rezultatin 4-2, në një sfidë ku protagonist ishte Martin Braithwaite. Kjo ishte sfida e...

Me jelek antiplumb dhe kaskë mbrojtëse, Sokol Balla poston foto nga Kabuli

Gazetari Sokol Balla ka publikuar në rrjete sociale një foto arkive, nga Kabuli. Foto është shkrepur më 28 nëntor 2017 në kryeqytetin e Afganistanit, vendi...

U tha se po mbahej peng/ Eva Dumani po qëndron në kampin Al-Hawl për të përmbushur amanetin e babait të saj?!

Një organizatë amerikane ka tentuar që të shpëtojë Eva Dumanin nga kampi “Al-Hawl”, aty ku është thënë se po mbahet peng. “Qendra Ndërkombëtare për...

Lajme të tjera

Web TV