Mbaruan testin e Matematikës, maturantët rikthehen në protestë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ashtu siç edhe paralajmëruan, maturantët i janë rikthyer protestave pas përfundimit të testit të Matematikës ditën e sotme.

Ata vazhdojnë me këmbënguljen se teza e Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë ishte jashtë pritshmërive dhe paralajmërimeve të Ministrisë së Arsimit dhe kërkojnë rishikim e pikëve.

Ndërsa porsa i përket tezës së Matematikës, maturantët thanë se nuk kanë ankesa, pasi ishte i lehtë ndryshe nga ai i Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë.

‘Arsyeja pse kemi dalë është përsëri ankesa për Letërsinë. Nuk kam ankesa për provimin e Matematikës. Lajm pozitiv ai i KOMSH, por përgjigja nga Ministria ishte e pakënaqshme. Prandaj vijojmë protestën për të mbrojtur të drejtat tona.’-u shpreh një maturant.

Ndërsa një tjetër tha se do vazhdohet me protestat, pasi ai i Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë sipas tyre ishte abstrakt.

‘I matematikës ishte i thjeshtë, jo i vështirë si i Letërsisë. Kam dalë për provimin e Letërsisë pasi nuk më duket i drejtë. Nuk është çështja të rishikohen vetëm pikët por teza ishte abstrakte. Pyetje që kishin paqartësi. Alternativat ishin sinonime të njëra- tjetrës. Relativisht mirë kisha dalë por nuk bindem me atë skemë .’-tha maturantja.ka.ta/Fjala.al/


Të fundit

Në Kosovë nuk është arritur imuniteti kolektiv kundër Covid-19

Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike në Kosovë, Naser Ramadani, ka thënë të enjten, se pas analizave që...

Rëndësia emocionale dhe psikologjike e prekjes njerëzore

Le te jemi te sinqertë. 18 muajt e fundit nuk na kanë ofruar shumë prekje. Të karantinuar në shtëpi dhe të izoluar nga miqtë,...

Otto Witte, aventura 5 ditore si mbret i shqiptarëve

Një pjesë të madhe të jetës së tij e kaloi si endacak. U end nëpër Evropë, Amerikë, Afrikë dhe në Azinë e vogël. Gjatë...

Largimi i mjekëve sakaton shëndetësinë kosovare

Në dy vjetët e fundit, rreth 220 mjekë janë larguar nga Kosova duke kërkuar punë në Gjermani dhe vende të tjera të Bashkimit Evropian...

Lajme të tjera

Web TV