Profesoresha Sonila Boçi, ministres: Protesta e maturantëve nuk është politike, merrni përgjegjësi

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Profesoresha dhe kërkuesja shkencore në Akademinë e Studimeve Albanologjike, Sonila Boçi ka reaguar për protestat e maturantëve dhe deklaratat e ministres së Arsimit.

Me anë të një postimi në rrjetin social “Facebook”, pedagogia shkruan se ministrja e Arsimit nuk duhet ta konsiderojë protestën e maturantëve si politike, e aq më keq kur këmbëngul për këtë gjë.

Sonila Boçi shkruan se Ky brez maturantësh, ndryshe nga gjithë të tjerët paraardhës, patën fatkeqësinë të mos zhvillonin si duhet procesin mësimor.

Ndërkohë pedagogia ka edhe një sugjerim për ministren, “nëse kërkoni të edukoni qytetarë të përgjegjshëm, filloni duke dhënë shembullin e mbajtjes sé përgjegjësisë për një punë të bërë jo mirë.”

Postimi i plotë i Sonila Boçit

Përsëri po gaboni znj. Ministre duke vazhduar të këmbëngulni në përpjekjen për ta konsideruar protestën e maturantëve si politike. Të premten, të shtunën dhe sot para ministrisë kishte maturantë, ndoshta dhe prindër të tyre. Shqetësimi i tyre dhe i yni, si prindër, është real dhe i pandikuar nga asgjë dhe askush. Ata po artikulojnë qartë se testi i maturës shtetërore për letërsinë dhe gjuhën shqipe ishte jo në përputhje me programin, jo në përputhje me modelin e dhënë nga QSHA disa ditë më parể dhe jo i qartë.

Këto problematika duhet të adresoni ju. Jam dakord me ju, znj. Ministre që sistemi arsimor në Shqipëri duhet t’i përshtatet standardeve ndërkombëtare. Por kjo nuk bëhet e parashutuar direkt dhe te një test përfundimtar mature, pa e futur si linjë në matjet e vazhdueshme të njohurive që nga klasa I në atë XII.

Ky brez maturantësh, ndryshe nga gjithë të tjerët paraardhës, patën fatkeqësinë të mos zhvillonin si duhet procesin mësimor, të mos bënin paraprovimet siç i kanë bërë maturantët para tyre, të ndryshonin rregullat e lojës, pikërisht në fund të saj dhe, sikur të mos mjaftonin të gjitha kêto u sfiduan (sepse nuk dua të them u futën në kurth) me një model testi të patestuar më parë e, mbi të gjitha, me gabime strukturore, logjike dhe drejtshkrimore (të paktën nga sa thonë pedagogë e mësues të gjuhës shqipe dhe letërsisë). Nëse kërkoni të edukoni qytetarë të përgjegjshëm, filloni duke dhënë shembullin e mbajtjes sé përgjegjësisë për një punë të bërë jo mirë.

Lexo edhe :  Covid në Shqipëri/ Ja sa raste të reja u regjistruan në 24 orët e fundit

 

la.mi/Fjala.al


Të fundit

I hodhën në erë “Range Roverin” te Komuna e Parisit/ Kush është noterja Rezarta Koçi, dikur asistente e Eduard Halimit

Një mjet tip “Range Rover” shpërtheu dje në Tiranë, në zonën e Komunës së Parisit. Mjeti me targa AA...

MEDEA, krimi i hakmarrjes së verbër

MEDEA, krimi i hakmarrjes së verbër Ese Pirro Loli Medea ka zbritur nga dy mite të mëdha të antikitetit, dhe për të marrë të...

Ekzekutoi 28-vjeçarin dhe plagosi rëndë vëllain e tij, ky është autori i krimit që ndodhi në Elbasan

Një ngjarje e rëndë ndodhi të premten e 5 nëntorit. Një i ri goditi me thikë dy vëllezër, duke lënë të vdekur njërin dhe...

Berati në kohën e komunizmit dhe qeni i habitshëm Foksi

Nga Ylli Polovina Në Luftën e Parë Botërore, kur Berati ishte pushtuar nga austro-hungarezët, Haki Stërmasi kishte një qen të vogël, të cilin e thërriste...

Lajme të tjera

Web TV