Sot provimi i fundit i maturës shtetërore, maturantët testohen për lëndët me zgjedhje

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Pas provimit të gjuhës së huaj, Gjuhës shqipe dhe Letërsisë dhe matematikës, maturantët i nënshtrohen sot provimit të fundit.

Maturantët do të testojnë njohuritë e tyre për lëndët me zgjedhje dhe me të përmbyllin gjithë gjimnazin.

Kujtojmë se maturantët testohen në kushte specifike me maska dhe doreza dhe me një distancë prej 1.5 metër në klasë, për shkak të situatës së koronavirusit.

Ndërkohë për ditë me radhë ata protestuan para ministrisë së Arsimit për testin e Letërsisë dhe pyetjen që bëri bujë “Çfarë bëri Turi?”, duke e cilësuar si konfuze.

Ministria e Arsimit deklaroi se testi i Letërsisë është kryer sipas programit dhe se do të konsiderojë heqjen nga vlerësimi përfundimtar i ndonjë pyetjeje specifike që rezulton të ketë pasur nivel më të lartë vështirësie se sa niveli i njohurive të nxënësve./Bl.Ba/Fjala.al


Të fundit

Aksident në Krujë/ Makina del nga rruga, 3 të plagosur

Një aksident i rëndë është shënuar mëngjesin e sotëm në Krastë të Krujës, ku kanë mbetur të plagosur 3...

Raporti sekret për prishjen e marrëdhënieve me Moskën në ’61-in: “Sekretari i Komsomolit të Shkollës, i tha kapiten Binak Pacit, që librin e marksizmit...

Publikohen disa dokumente arkivore me siglën “Tepër sekret”, të nxjerra nga Arkivi Qendror i Shtetit në Tiranë (Fondi i ish-Komitetit Qendror të PPSH-së) të...

Prokuroria kërkon ‘arrest me burg’ për 6 të arrestuarit në Tiranë, që kontrabanduan ilaçe gjatë pandemisë

Prokuroria e Tiranës ka kërkuar masën ‘arrest me burg’ për 6 personat e arrestuar në lidhje me skemën e ngritur për shitjen e ilaçeve...

Vjen në Shqipëri shefi i “Pfizer”, Rama: Pa ju ky vend do të kishte vuajtur shumë

Kryeministri Edi Rama i shoqëruar nga ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, ka pritur shefin e kompanisë Pfizer, Albert Bourla i cili ka parë nga...

Kaloi informacione sekrete brenda një sanduiçi/ FBI arreston inxhinierin e marinës amerikane bashkë me gruan e tij

Një inxhinier bërthamor i marinës amerikane dhe gruaja e tij u arrestuan dhe u akuzuan se janë përpjekur vazhdimisht për të kaluar sekrete në...

Lajme të tjera

Web TV