U burgosën gabimisht për 24 vjet, dy vëllezërit dëmshpërblehen me 4 milion dollarë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Dy vëllezërit nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Eric Simmons dhe Kenneth “JR” McPherson do të dëmshpërblehen me rreth 4 milion dollarë. Së fundmi është zbuluar se dy vëllezërit ishin dënuar pa të drejtë dhe kishin vuajtur 24 vjet në burg. Ata ishin dënuar me burgim të përjetshëm për vrasjen e Anthony Wooden në Baltimore në vitin 1995.

Organizata Innocence Project dëshmoi se në momentin e krimit, dy vëllezërit kanë qenë në vende të tjera. Sipas tyre policia kishte detyruar një grua të dëshmonte kundër dy vëllezërve. Përveç kësaj, ishte raportuar se policia kishte detyruar edhe një fëmijë 13-vjeçar që t’i akuzonte vëllezërit në fjalë.

Dy vëllezërit, Simmons dhe McPherson janë liruar në vitin 2019, ndërkohë, në një deklaratë për Washington Post, Eric Simmons ka thënë se gjatë kohës në burg kanë humbur të ëmën. Ai ka theksuar se janë mirënjohës për dëmshpërblimin, por ka shtuar se kjo nuk do ta kthejë kohën e kaluar prapa hekurave./Re.Gu/Fjala.al

Të fundit

“Koha t’i japim fund luftës më të gjatë”/ Biden do të tërheqë trupat amerikane nga Afganistani

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara do të fillojnë tërheqjen e...

“6 persona me shkopinj bejsbolli erdhën drejt meje”/ Zbardhet dëshmia e policit në Mamurras

Askush nuk i identifikon me emra të përveçëm të dyshuarit e familjes Fufi në Mamurras, tre prej të cilëve përfunduan në pranga për sulmin...

Manastirliu jep lajmin e mirë: Shqipëria siguron 50,000 vaksina “Sputnik V”

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka njoftuar sot se Shqipëria ka siguruar marrëveshjen për të marrë 50.000 vaksina Sputnik V të Rusisë. “Shqipëria siguron marrëveshjen...

Rama poston dy foto nga takimet elektorale të PS dhe PD: Pa koment

Kryeministri Edi Rama ka publikuar dy foto nga takimi elektoral i PS dhe PD në Dibër dhe Paskuqan të zhvilluar ditën e sotme. “Pa koment”,...

Shqipëria mbështet vendimin për tërheqjen e trupave nga Afganistani

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, me anë të një postimi në rrjetet sociale shkruan se sot ishte e pranishme në...

Lajme të tjera

Web TV