PE/Isabel Santos: Reforma në Drejtësi në Shqipëri e ngadalësuar, shkak Covid-19

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Në seancën e posaçme në Komisionin e Jashtëm të Parlamentit Europian, teksa flitej për situatën në Shqipëri, u spikatën qëndrimet kritike ndaj qeverisë shqiptare dhe kërkesa e përsëritur për plotësimin e 15 kushteve për çeljen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian.

Gjatë fjalës së saj raportuesja për Shqipërinë, Isabel Santos nënvizoi nevojën për vazhdimin e reformave që janë ngadalësuar si pasojë e pandemisë.

Fjala e plotë

Ne kemi folur për zbatimin e masave, për të luftuar krimin e organizuar dhe korrupsionin dhe të gjitha këto përpjekje duhet te rinisin me ritmin qe kishin përpara pandemisë. Dua të theksoj rëndësinë e rolit të delegacionit të Bashkimit evropian dhe të Ambasadorit të Bashkimit Europian në Tiranë në promovimin e dialogut”

 

 

Bo.Ba/fjala.al

 

Të fundit

Oriola Marashi i ‘vë flakën’ rrjetit/ Tërbon ndjekësit me fotot nga pishina

Oriola solli pak ditë më parë disa pamje, duke u relaksuar në pishinë. Së fundi, ajo ka qenë e angazhuar...

Spitali i Fierit/ Banorët e truallit dhe “Ligjet” japin OK, gati të nisë ndërtimi

Komisioni i Ligjeve ka votuar këtë të hënë aktin normativ për shpronësimet, duke i hapur zyrtarisht rrugën ndërtimit të Spitalit të Fierit Në mbledhjen online...

Gjendet pa shenja jete në përrua një person në Devoll, Policia: Dyshohet të jetë emigrant i paligjshëm

  Një person është gjetur pa shenja jete nga banoërt e zonës në fshatin Grapsh të Devollit. Policia njofton se nuk janë konstatuar shenja dhune në...

E pabesueshme , 85 vjeçarja u deklarua e vdekur nga COVID-19, kthehet 10 ditë më vonë

Një grua 85-vjeçare spanjolle e cila besohej se kishte vdekur nga koronavirusi befasoi të afërmit e saj duke u kthyer në shtëpinë e saj...

Përzierja e dozave të vaksinës anticovid? Ekspertët e shëndetësisë japin përgjigjen

Zyrtarët shëndetësorë thonë se të dyja dozat duhet të jenë të një vaksine. Vaksinat kundër sëmundjes COVID-19, që shkakton koronavirusi, të cilat janë duke...

Lajme të tjera

Web TV