Trump kërkon ligj për burgosjen e protestuesve që djegin flamurin amerikan

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti amerikan Donald Trump tha dje në mitingun e tij elektoral në Oklahoma se do t’i kërkojë kongresit legjislacion për burgosjen me të paktën një vit të atyre që djegin flamurin amerikan.

Ne duhet të krijojmë një legjislacion që kur dikush djeg flamurin amerikan të shkojë në burg për një vit,” tha Trump në mitingun e parë elektoral pas tre muajsh në Tulsa, Oklahoma.

Presidenti republikan përsëriti thirrjen e tij për t’i bërë të dënueshme veprimet denigruese ndaj flamurit duke e kërkuar këtë nga dy senatorët që ishin në miting.

Gjatë javëve të fundit disa demonstrues kundër dhunës së policisë pas vdekjes së George Floyd, kanë djegur flamurë amerikanë dhe kanë rrëzuar statuja të lidhura me ish-Konfederatën jugore pro-skllavëri të SHBA.

Djegia e flamurit nuk është akt i jashtëligjshëm në SHBA. Në një rast të ngjashëm në 1989 Gjykata e Lartë vendosi që edhe djegia e flamurit mbrohet nga ligji i të drejtës së fjalës.

Në një tjetër rast ne 1990, gjykata e lartë vendosi se një legjislacion federal që kriminalizon djegien e flamurit, shkel kushtetutën e SHBA.

Trump ka thënë se një ligj i tillë duhet të përfshihet në Amendamentin e Parë.

 

 

Bo.Ba/fjala.al

Të fundit

Tmerrohen banorët e Freskut në Tiranë, helikopteri u hedh një lëndë të paidentifikuar

Pasditen e sotme në zonën e Freskut në Tiranë, banorët e zonës janë alarmuar nga një ndodhi aspak e...

Berisha: Zhvillimi për çështjen “McGonigal”, detyroi Ramën të bënte draftin për Kosovën

Ish-kryeministri Sali Berisha thotë se drafti që kreu i qeverisë Edi Rama prezantoi sot për Kosovën është i hartuar në Serbi. Gjatë një interviste në...

VIDEO/ Benzema prezantohet në mënyrë spektakolare tek Al-Ittihad mes 60 mijë tifozëve

Pamjet e para të Karim Benzemas me fanellën e Al-Ittihad janë mbresëlënese. Sulmuesi francez u prezantua para tifozëve në fushë në “King Abdullah Sports...

Rubini më i madh dhe më i vlefshëm ndonjëherë shitet në ankand, ja sa kushtoi ai

Një rubin 55,22 karatësh është bërë guri më e madh dhe më i vlefshëm i këtij lloji që është shitur ndonjëherë në ankand, duke...

Analiza e VOA: Mike Pence sfidon Trump për të qenë kandidat i republikanëve

Këtë javë disa republikanë kanë shpallur kandidaturën për president në përpjekje për të penguar ish-Presidentin Donald Trump që të marrë emërimin e Partisë Republikane...

Lajme të tjera

Web TV