Këshilli Politik, Hajdari: U dakordësuam në parim për votën e diasporës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pas mbledhjes së Këshillit Politik, deputetja Rudina Hajdari, ka treguar detaje për median.

Para gazetarëve, Hajdari tha se është rënë dakord për votën e diasporës, por shtoi se në Kuvend do të bëhen detajimet e vendimit.

Gjithashtu, deputetja e opozitës u shpreh se në Kuvend do të diskutohet dhe për ndryshimin e sistemit.

Në këtë tryezë doli një lajm i mirë, për të zbatuar atë dëshirë të diaporës për të votuar në Shqipëri. Në mënyrë se si do zbatohet është akoma për tu parë. Tani është përgjegjësia e qeverisë dhe janë shumë akte nënligjore për tu bërë. Sot është miratuar në parim dhe është për tu përshëndetur.

I gjithë drafti do të bëhet pejsë e komisionit të Reformës Zgjedhore dhe do të fusim dhe element të tjerë që është ndryshimi i sistemit zgjedhor. PD nuk pranoi që të kishim dakordësi këtu për ndryshimin e sistemtit. Tani do i ngelet Kuvendit për të disktuar për sistemin dhe ka ende shpresë për arritjen e kësaj kërkesë”, tha Hajdari.

la.mi/Fjala.al

Të fundit

Ndeshje e luftuar në “San Mames”, mbyllet në barazim pa gola sfida Bilbao-Barcelona

Barazim pa gola në takimin Athletic Bilbao-Barcelona. Sfida e luajur në “San Mames” prodhoi dëmtime dhe fare pak raste...

VIDEO/ Napoli mposht Juventusin dhe merr fitoren e dytë radhazi në Serie A

Fitore dramatike e Napolit përballë Juventusit. Kampionët në fuqi të Italisë triumfuan 2-1 në “Diego Maradona”. Kvicha Kvaratskhelia dhe Giacomo Raspadori shënuan golat e...

Ndyshimet që ndodhin në trupin tuaj nëse konsumoni xhenxhefil për një muaj

Xhenxhefili është një nga erëzat më të fuqishme të globit. Atë e gjejmë të freskët, të thatë e në formën e pluhurit. Xhenxhefili është...

Çfarë ndodhi? Zarf i zi në BBV! Ngjarja që tronditi banorët

Një tjetër ngjarje e pazakontë ka tronditur ditën e sotme shtëpinë më të famshme në Shqipëri. Sara dhe Françeska thuajse kanë përfunduar në një përplasje...

Pse të gjithëve u pëlqejnë thashethemet?

Fundi i dashurisë mes Tottit dhe Ilary Blasi është vetëm shembulli i fundit i mrekullueshëm. Edhe dy njoftime për shtyp (një, padyshim) trumbetuan kudo për...

Lajme të tjera

Web TV