Kupa e Shqipërisë/Luhen sot ndeshjet e kthimit të çerekfinaleve, ja prognoza e 4 sfidave

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Veprimtaria e dytë e futbollit në vend, Kupa e Shqipërisë, do të luajë të mërkurën (sot) 4 takimet e kthimit të çerekfinaleve, 3 prej të cilave do të luhen pasdite, kurse fundit, në mbrëmje.

Natyrisht, duke i hedhur një sy rezultateve të ndeshjeve të para, që u luajtën para dy javësh, spikat kryesuesja e renditjes së Kategorisë Superiore, Tirana, e cila mbetet në rrugë të mbarë drejt sigurimit të të dy trofeve këtë sezon, pasi e ka fituar bindshëm sfidën e parë me Besëlidhjen.

Bardheblutë e fituan thellë, 5-1, përballjen e para dy javëve me lezhjanët, të cilët, së bashku me Apoloninë, janë të vetmet skuadra të nivelit të dytë të Kampionatit Kombëtar të Futbollit, Kategorisë së Parë, që kanë siguruar vendin midis 8 më të mirave të Kupës së Shqipërisë, teksa 6 të tjerat janë ekipe të Kategorisë Superiore.

Prandaj pritet që ndeshja e kthimit në Lezhë të mërkurën të jetë një formalitet, për më tepër duke patur parasysh që Besëlidhja mbetet e përqendruar tek ruajtja e vendit të dytë në grupin A, apo Grupin e Veriut, që të çon në “play-off”-in e Kategorisë së Parë.

Ndërkaq, Teuta dhe Vllaznia përballen me njëra-tjetrën në Durrës, me vendasit pak më të favorizuar, pasi kanë marrë një barazim me gola, 2-2, në Shkodër në ndeshjen e parë dhe mund të kuafikohen edhe me një fitore minimale, me një barazim të bardhë por edhe me një barazim 1-1.

Por rezultati i ndeshjes së parë nuk mbetet kurrsesi garanci për bregdetarët, për më tepër kur edhe Vllaznia e shikon Kupën si mundësi për të shpëtuar një sezon zhgënjyes në Superiore.

Në takimin e 3-të dhe të fundit që nis në ora 16:30, Kukësi pritet të mos e shkojë dëm fitoren 2-1 të arritur në ndeshjen e parë në Fier, kur të zbresë të mërkurën në fushën e Stadiumit “Elbasan Arena”, për t’u ndeshur me Apoloninë.

Lexo edhe :  Gazeta Fjala, e mërkurë 22 shtator 2021

Për më tepër që kjo e fundit është e përqendruar tek beteja për ngjitjen në Kategorinë Superiore në grupin B, apo grupin e Jugut, ku kryeson e shkëputur renditjen në kuotën e 43 pikëve, 4 më tepër sesa ndjekësja më e afërt, Pogradeci.

Në takimin e fundit të çerekfinaleve, që nis në ora 19:30, dhe që është mbase i vetmi që intrigon, Skënderbeu pret në Korçë Bylisin duke synuar përmbysjen e atij deficit minimal nga ndeshja e para dy javëve, ku ballshiotët patën fituar me një gol të vetëm.

Për ta intriguar më tepër këtë sfidë, Bylisi vijoi ta fitojë gjithashtu 1-0 edhe përballjen e para pak ditëve në kampionat dhe, prandaj, përballja e së mërkurës premton një betejë. Shorti i gjysmëfinaleve do të jetë i hapur dhe do të hidhet në mjediset e reja të FSHF-së.

Kupa e Shqipërisë
2019-2020

Çerekfinalet

Ndeshjet e kthimit

Besëlidhja – Tirana (1-5) (16:30)
Teuta – Vllaznia (2-2) (16:30)
Kukësi – Apolonia (2-1) (16:30)
Skënderbeu – Bylisi (0-1) (19:30)/Bl.Ba/Fjala.al


Të fundit

Situata në veri të Kosovës/ Borrell thirrje palëve: Të ulen menjëherë tensionet

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell ka reaguar mbi situatën  e tensionuar në...

Gjermani/ Nuk ka rrogë gjatë karantinës për të pavaksinuarit

Nga 1 nëntori, në Gjermani do futet në fuqi masa e re që është marrë si një mënyrë për të ‘ndëshkuar’ qytetarët që nuk...

Atentati ndaj “krahut të djathë” të presidentit ukrainas, Zelensky zotohet të përgjigjet

Ndihmësi i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, i ka shpëtuar një atentati. Zelensky ka premtuar përgjigje të fortë pasi ndihmësit e tij i lartë i...

SHBA dhe Franca ulin tensionet, ja për çfarë ra dakord Macron pas telefonatës me Biden

Presidenti francez Emmanuel Macron do ta dërgojë sërish javën e ardhshme ambasadorin e këtij vendi në Shtetet e Bashkuara pasi Presidenti Joe Biden ra...

Juventus përmbys gjithçka dhe arrin fitoren e parë në kampionat, debuton Manaj me Spezian (Video)

Më në fund ka dritë në fund të tunelit për Juventusin. Bardhezinjtë kanë mposhtur 2-3 në transfertë Specian duke siguruar fitoren e parë në...

Lajme të tjera

Web TV