Vuçiç merr pjesë në paradën ushtarake në Moskë, zhvillon takim me Putin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Aleksandër Vuçiç, Presidenti serb ka qenë sot pjesë e paradës ushtarake që po zhvillohet në Moskë, me rastin e 75-vjetorit të fitores ndaj fashizmit në Luftën e Dytë Botërore.

Ai ësht pritur nga Presidenti rus Vladimir Putin me të cilin zhvilloi edhe një takim. Presidenti Vuçiç vuri në dukje se anëtarët e Ushtrisë Serbe gjithashtu do të marrin pjesë në paradë.

“Ne do të jemi krenarë kur djemtë me flamurin serb të marshojnë në Moskë.”- u shpreh Vuçiç.

Vuçiç u shoqërua nga Ministri serb i Mbrojtjes Aleksandër Vulin, i cili u shpreh se anëtarët Gardës së Ushtrisë serbe do të tregojnë se si duken pasardhësit e fituesve të Luftës së Dytë Botërore, ata do të demonstrojnë se serbët janë një popull që e vlerësojnë lirinë mbi të gjitha , kanë qenë gjithmonë në anën e duhur të historisë, si dhe janë prej kohësh një popull që zgjedhin lirinë dhe fitoren. Ka.li/fjala.al

Të fundit

Parashikimi i motit 15 Prill 2024, si do të ndryshojnë temperaturat

Vendi ynë, do të vijojë nën ndikimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, duke bërë që moti i kthjellët dhe i ngrohtë të jenë dominant. Kjo...

Shqipëria, e gjashta për vdekjet më të larta nga aksidentet rrugore në Europë

Ndonëse kanë ardhur në ulje, vdekjet nga aksidentet rrugore në Shqipëri mbeten ndër më të lartat në Europë. Sipas INSTAT, në vitin 2022, 164 persona...

Horoskopi i ditës, 15 Prill 2024

Dashi Priten edhe turbullira në jetën tuaj gjatë kësaj dite kështu që mirë është të tregoheni të kujdesshëm. Nëse jeni në një lidhje ka mundësi...

VIDEO/ Inter “ngec” në barazim ndaj Cagliarit, shtyhet festa e titullit për zikaltërit

Cagliari ndal Interin në “San Siro” në një barazim 2-2 dhe i detyron zikaltrit ta fitojnë derbin e javës së ardhshme me Milanin për...

Lajme të tjera

Web TV