Remdesivir/Ilaçi i parë në Evropë që autorizohet për të kuruar virusin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Remdesivir është bërë ilaçi i parë që rekomandohet për përdorim nga autoritetet shëndetësore në Bashkimin Evropian për të trajtuar ata që vuajnë nga COVID-19.

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) tha që ilaçi anti-viral duhet të autorizohet për përdorim për të trajtuar pacientët me koronavirus.

Ilaçi, i cili jepet përmes një IV, është krijuar për të ndërhyrë me një enzimë që virusi përdor për të kopjuar materialin e saj gjenetik.

Tashmë është aprovuar për trajtimin e COVID-19 në Japoni dhe është i autorizuar për përdorim urgjent në Shtetet e Bashkuara për pacientë të caktuar.

Më 1 qershor, krijuesi i drogës, një firmë bioteknike e quajtur Gilead, tha që ilaçi i saj eksperimental përmirësoi simptomat e COVID-19 kur u jepej pacientëve të shtruar në spital.

Ai tha që një studim që përfshinte 600 pacientë që kishin pneumoni të moderuar, por nuk kishin nevojë për mbështetje të oksigjenit, zbuloi se ata që morën remdesivir për pesë ditë ishin 65% më të predispozuar të përmirësoheshin me të paktën një në një shkallë shtatë pikësh.

Nuk pati vdekje në mesin e pacientëve në pesë ditë të drogës, dy në mesin e atyre me 10 ditë, dhe katër në mesin e pacientëve që merrnin vetëm kujdes standard. Nauze dhe dhimbje koke ishin pak më të zakonshme në mesin e atyre që ishin në ilaç.

Një studim i mëparshëm në Sh.B.A, i udhëhequr nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë kohët e fundit zbuloi se shkurtoi kohën mesatare të rimëkëmbjes nga 15 ditë në 11 ditë në pacientët e shtruar në spital me sëmundje të rëndë.

Më 16 qershor, studiuesit në Angli thanë që një steroide e lirë, e disponueshme gjerësisht – Dexamethasone – mund të zvogëlojë vdekjet me një të tretën në pacientët e shtruar në spital të rëndë. Kur u publikuan rezultatet, qeveria britanike menjëherë autorizoi përdorimin e drogës në Mbretërinë e Bashkuar.

Lexo edhe :  Vendet që nuk duhen lënë pa vizituar në kryeqytet

 

 

Bo.Ba./fjala.al

Të fundit

Leipzig triumfon ndaj Frankfurt dhe fiton Kupën e Gjermanisë në vitin e dytë radhazi

Leizpigu për të dytin vit radhazi fitues i Kupës së Gjermanisë. Klubi gjerman në pronësi të markës së famshme...

Basha: U tërhoqa se nuk doja luftë, PD do të bëjë ndryshimin me mbështetjen e SHBA

Ish-kryedemokrati Lulzim Basha ka zhvilluar sot një takim me të rinjtë në Lezhë, ku është shprehur se tërheqja e tij nga politika, u bë...

Aksidenti në Rrëshen, shkon në 7 numri i të plagosurve, mes tyre 3 fëmijë

Është rritur numri i të plagosurve nga aksidenti i rëndë i regjistruar mbrëmjen e sotme në Rrugën e Kombit në zonën e Rrëshenit ku...

Rrëzohet te Mali i Robit, humb jetën turistja polake

Një shtetase polake 83-vjeçare në afërsi të një hoteli në Kavajë është rrezuar aksidentalisht në trotuar dhe për pasojë ka humbur jetën. Pas rrëzimit në...

Tjetër “divorc” tek Los Blancos, Hazard do të largohet nga klubi në fundin e këtij sezoni

Në një ditë me lamtumirë “yjesh”, surpriza vjen nga Spanja: Eden Hazard largohet nga Reali i Madridit. Marco Asensio ishte i pari, më pas...

Lajme të tjera

Web TV