Hashim Thaçi/ A do të dorëzohet komandant “Gjarpëri” në paqe?!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka mbërritur dje në Tiranë, një ditë pas ngritjes së akuzave për krime lufte ndaj tij nga Prokuroria Speciale, të cilat lidhen me rolin e tij si komandant i UÇK-së. Të dielën ka njoftuar një komunikim me publikun për qëndrimin që do të mbajë ndaj kësaj akuze. A do të japë dorëheqjen Thaçi, për t’u përballur me akuzat e Hagës?

Nga Blerina Gjoka

Për herë të dytë udhëtimi i jetës së Hashim Thaçit po kalon nëpër Tiranë. 21 vite më parë, në janar të vitit 1999, ai udhëtoi drejt Tiranës vetëm me emrin e tij mbi supe dhe vendimin më të madh të jetës së tij, për të luftuar për lirinë e Kosovës.

Një takim me kryeministrin shqiptar të asaj kohe, Pandeli Majko, ndoshta e ka lënë në harresë, por muajt që pasuan, të luftimeve dhe bombardimeve të NATO-s, ishin vendimtarë për Kosovën dhe për karrierën e tij. Ai do të ndalohej dje sërish në Tiranë në një moment të rëndësishëm të jetës së tij si politikan i pasluftës; kur për herë të parë, 20 vite pas mbarimit të luftës, ai përballet me akuza për krime si ish-komandant i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Ndalimi në aeroportin “Nënë Tereza” ishte i detyruar, pas ndërprerjes së udhëtimit për në Uashington, ku Thaçi ishte përgatitur të nënshkruante një marrëveshje historike me presidentin serb, Aleksandër Vuçiç, për ta sheshuar një herë e mirë problemin e njohjes së ndërsjellë mes dy vendeve.

“Askush nuk mund ta rishkruajë historinë e Kosovës” – shkroi dje Thaçi nga Tirana, duke dhënë të vetmin reagim që pas daljes së akuzave ndaj tij. Shoqëruar dhe me simbolin e UÇK-së kjo fjali ishte në kohezion me qëndrimet e mbajtura në dy shtetet shqiptare nga politika pas daljes së akuzës ndaj Thaçit.

Lexo edhe :  Begaj takohet me Escobar: Shqipëria, partner i ngushtë i SHBA për paqen dhe sigurinë

Por ai sërish do të duhet të thotë diçka më shumë. Dhe ajo që do të thotë do të jetë një vendim i rëndësishëm për karrierën e tij të gjatë politike.

Pyetjet që shtrohen kah Thaçi sot janë të shumta; a do të japë dorëheqjen nesër, në komunikimin e paralajmëruar me publikun, për t’u përballur me akuzën e Prokurisë Speciale, akuza që nuk janë vërtetuar ende nga Gjykata Speciale?

Në traditën e liderëve të tjerë të akuzuar më parë do të prisnim një dorëheqje nga politike deri në mbarimin e procesit të nisur në Hagë.  Pas anulimit të takimit të Uashingtonit, ç’do të ndodhë me negociatat me Serbinë?

Në këtë rast pritet prej tij dhe një vendim, nëse do ta çojë vendin në zgjedhje të reja parlamentare, për të sjellë një qeveri të re që do të kishte mandatin e popullit për të hyrë në bisedime me Serbinë.

Çfarëdo që të komunikojë të dielën për shqiptarët presidenti Thaçi, për karrierën e tij politike një kapitull i ri do të shkruhet. Komandanti i luftës, që i hoqi spaletat ushtarake për të veshur kostumin e kryeministrit të parë të shtetit më të ri evropian, do t’u nënshtrohet tashmë ligjeve të paqes, pasi e ka fituar luftën.ka.ta/Fjala.al/

Lexoni edhe: Gëzim Podgorica: Kosovës i duhet qeveri e re për bisedimet me Serbinë 

Heronjtë që i mbijetojnë luftës, i vret paqja pak nga pak

Të fundit

Delet konsumojnë 300 kg kanabis në Greqi, pronari i fermës: Janë bërë të çmendura

Pas stuhisë “Daniel” shumë gjëra ndryshuan për banorët në Volos. Por si duket, kaosi nuk preku vetëm në jetët...

‘Bild’: Para gjithë botës, Rama i vë frenat ankesave ruse me një fjali

Kjo ishte një deklaratë e qartë nga shefi! Dhe sërish kryeministri i Shqipërisë Edi Rama nuk i rezistoi dot një goditjeje ndaj Rusisë.., shkruan...

Pse nuk duhet të flini kurrë gjumë në anën tuaj të djathtë

Kur shtriheni në shtrat në fund të ditës së gjatë, ndoshta përkuleni nën batanije dhe vendoseni në pozicionin tuaj të preferuar të gjumit pa...

Pranga 42-vjeçarit që plagosi efektivin, Balla: Zero tolerancë !

Ministri i Brendshëm, Taulant Balla ka reaguar pas kapjes së Klered Bozhanaj, autorit të plagosjes me armë zjarri të policit Edlir Alleshi mbrëmjen e...

Plagosi policin në krye të detyrës, arrestohet autori 42 vjeçar

Policia vë në pranga autorin e plagosjes me armë zjarri të punonjësit të Policisë mbrëmjen e djeshme. Në vijim të veprimeve kërkimore të kryera nga...

Lajme të tjera

Web TV