“Mbreti” i Bundesligës, Lewandowski shpallet lojtari më i mirë i sezonit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sulmuesi kryesor i Bayern Munich, Robert Lewandowski ka marrë çmimin lojtari më i mirë i sezonit të Bundesligës. Ky sezon ka qenë i shkëlqyer për lojtarin nga Polonia, i cili konsiderohet edhe si një nga golashënuesit më të mirë në Europë.

Bavarezi u bë lojtari i parë, që shënoi në 11 ndeshje radhazi të Bundesligës dhe ia ka dalë që të realizojë gola ndaj secilës prej skuadrave që luajnë aktualisht në elitën e futbollit gjerman.

Realizimi i 33 golave në këtë kampionat ka bërë që polaku të marrë “Këpucën e Artë” të

Ndërsa ekipi i Bayern mori për herë të tetë radhazi titullin kampion dhe mund të bëjë “tripletë”, pasi vijon të garojë në Kupën e Gjermanisë dhe në Champions League.

Ndonëse është parë si kulmi i karrierës, vetë Lewandowski ka thënë se ende nuk e ka dhënë maksimumin e tij, edhe pse në moshën 31-vjeçare:

“Unë nuk jam ende në periudhën më të mirë të karrierës. Së shpejti do të jem. Por, të gjithë këto janë thjesht numra. Jam i sigurt se momenti më i mirë i karrierës sime do të vijë shpejt. E di që kjo nuk është kontrata ime e fundit. Dua të luaj më gjatë dhe të qëndroj në top-formë. Kam gjithë kohën para që të mendoj për të ardhmen, por ndihem vërtet mirë. Unë do të festoj ditëlindjen e 32-të në gushtin e ardhshëm, por kjo nuk do të thotë se ndjehem në këtë moshë. Ajo që dua nuk është vetëm të qëndroj në krye për dy ose tri vitet e ardhshme, po shoh në një plan më afatgjatë. Nuk mendoj për “Topin e Artë”, edhe pse në jetën time besoj se çdo gjë është e mundur”.-u shpreh ai.ka.ta/Fjala.al/

Të fundit

Nuk e fitoi dot “BBV3”, rrëfehet si asnjëherë më parë Jul Deda, zbulon gabimin që bëri

Julian Deda ishte këtë të enjte në “Ftesë në 5” ku ka folur “shtruar” për eksperiencën e tij në...

Kuvendi i hap dritën jeshile ngritjes së komisionit anti-SPAK

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion u miratua në Kuvend në seancën e së enjtes. Komisioni u miratua me 74 vota pro, teksa 12 ishin kundër...

Pse nuk i kemi adresat si e gjithë Evropa…?!

Nga Ben Andoni Identifikimi i adresës sime personale në Tiranë është gati po ai i vjetri me përjashtimin e vetëm, që emri i rrugës ka...

Vota e Diasporës/ Celibashi: Nga pikëpamja teknike është e garantuar

Kreu i KQZ, Ilirjan Celibashi ka deklaruar se nga pikëpamja teknike vota e emigrantëve është e garantuar. Në një intervistë televizive, Celibashi është shprehur se...

Makinat e braktisura do zhvendosen në Farkë/ Veliaj: Zona e lirë sjell 5-7 mijë punësime

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, në mbledhjen e Këshillit Bashkiak, ku do të miratohen projektvendime me karakter social, tha se zona e...

Lajme të tjera

Web TV