Paralajmërimi i frikshëm i OBSH: Vala e dytë e Covid-19 do të vrasë miliona njerëz!

113 563 lexime

77,322FansaPëlqeje

Organizata Botërore e Shëndetit ka bërë një tjetër paralajmërim të frikshëm në lidhje me valën e dytë të koronavirusit.

Gjatë ditës së premte një zyrtar i OBSH-së tha se pandemia vdekjeprurëse deri më tani është zhvilluar ashtu siç ishte parashikuar, ndërsa shtoi se vala e dytë do jetë shumë më e rëndë.

“Krahasimi është me gripin spanjoll që është zhvilluar ekzaktësisht si Covidi, u dobësua në verë dhe u rikthye ashpërsisht në shtator dhe tetor, duke shkaktuar 50 milionë viktima gjatë valës së dytë”- u shpreh Ranieri Guerra, ndihmës drejtor i përgjithshëm i iniciativave strategjike.

Në një intervistë për televizionin Rai, ai theksoi se pandemia po sillet ashtu siç ekspertët e OBSH kishin hamendësuar.

Më tej Guerra u shpreh se ndonëse tashmë spitalet janë thuajse të boshatisur në vjeshtë pritet që të rimbushen sërish dhe ndaj janë duke u marrë masa pirr të kufizuar virusin kur e gjithë kjo të fillojë.ka.ta/Fjala.al/

Të fundit

FOTO/ Zhduket prej 2 ditësh 80-vjeçarja në Tiranë, familjarët: Është e sëmurë, na ndihmoni ta gjejmë

Një grua 80 vjeçe është zhdukur prej dy ditësh dhe familjarët kanë denoncuar rastin në polici e media. E...

Kroacia heq izolimi 14-ditor për qytetarët e vendeve të Ballkanit

Kroacia e ka hequr masën e izolimit 14-ditëshe, për personat që hyjnë nga Bosnja dhe Hercegovina, Serbia, Maqedonia e Veriut dhe Kosova. Ministri i Brendshëm...

Çështja e pronave/ Lame: Jam kërcënuar shumë herë, do të bëj këtë e do të bëj atë

Drejtori i Kadastrës, Artan Lame deklaron se ka marrë shumë kërcënime lidhur me punën që bën, por nuk shqetësohet për to. Ai thotë se kërcënimet...

KPA me drejtues të ri/Ja kush do ta drejtojë institucionin për tre vite

Pas votimit të fshehtë që u zhvillua këtë të hënë në prani të vëzhguesve ndërkombëtarë të Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit, rezultoi e zgjedhur me...

Pompeo, thirrje Këshillit të Sigurimit: Të zgjatet embargo ndaj Iranit

Sekretari amerikan i Shteti, Mike Pompeo, i kërkoi Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të zgjasë një embargo armësh ndaj Iranit, duke paralajmëruar...

Lajme të tjera

Web TV