Drejtësia Ndërkombëtare me dy standarde/Thaçi: Ka mbetur t’i kërkojmë falje Serbisë për të zhdukurit tanë

113 563 lexime

77,320FansaPëlqeje

Për presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi Drejtësia Ndërkombëtare duket se është me dy standarte, ku sipas tij Serbia është e “përkëdhelura” e tyre.

Thaçi i prekur nga aktakuzat u shpreh se nuk thuhet asnjë fjalë për krimet e luftës nga ana e serbëve, e ndërsa për Kosovën prej 21 vitesh vijojnë hetimet.

Gjatë fjalës së tij, ajo çka ra në sy më së shumti ishte fjalia ku Thaçi u dëgjua të thoshte “ka mbetur që t’i kërkojmë dalje Serbisë për të zhdukurit tanë“.

Fjala e plotë

“Mbi 2 dekada i kam mbështetur iniciativat për ngritje gjykata. Ky parim mbetet i njëjta edhe sot ku jam unë që Hashim Thaçi do të përballet me një gjykatë që kam dhënë mbështetjen politike. Atëherë kishim përballë vetëm 2 rrugë, ecjes përpara në aleancë me SHBA dhe BE dhe e dyta që kjo çështje t’i lihet Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara ku kanë ndikim vendet që janë kundër pavarësisë së Kosovës.

Vendimi im ishte strategjik në përputhje me vizionin për Kosovë dhe jo për përfitime ditore e politike. Kush thotë se jam bërë pengesë e sabotues i gjykatës është i keqinformuar dhe tendencioz, Dikush duhet të bëjë bilancin e hetimeve për krimet e luftës në Kosovë, do isha i lumtur nëse drejtësia ndërkombëtare do të aplikonte standarde të barabarta mes Kosovës dhe Serbisë për krimet e luftës, fatkeqësisht jo vetëm që nuk e shoh këtë, por shoh të kundërtën, Sot Serbia ecën në rrugën e negocimeve në BE, ne nuk kemi të drejtën për lëvizjen e lirë.

Nuk shoh komplot kundër Kosovës, por është fakt diferenca mes Kosovës dhe Serbisë. Padyshim edhe ne kemi gabimet, unë i pari dhe krejt udhëheqësit në Ksovë që nuk kemi arritur të ruajnë kohezionin politik, por kjo nuk e justifikon që në 21 Kosova ballafaqohet me krimet e luftës ndryshe në Serbi. Këtë heshtje të Serbisë e bën më të rëndë heshtja e ndërkombëtarëve, jam angazhuar për paqe me Serbinë, por nuk pranojë që për eshtrat e vrara nga serbët të mos kenë heshtja, mos duhet që të kërkojmë falje për të zhdukurit tanë”, tha Thaçi.

Lexo edhe :  Thaçi flet për Sorosin: E kam mik, mbështet Kosovën sovrane

 

 

Bo.Ba/fjala.al

Të fundit

“Nuk është lojë, rrezikohet jeta”, Manastirliu ndan foton e pacientit në gjendje të rëndë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, publikon fotografinë e një prej 85 pacientëve të prekur me koronavirus, të cilët po...

Mick Jagger, pushime si në ëndërr në Toscana për të festuar 77-vjetorin

Dëshira “për të ndryshuar ajrin” pas polemikave me Trump: drejtuesi i Rolling Stones do të jetë i ftuar nderi për katër muaj nga konti...

Nuk mori pjesë në derbi, Partizani shkarkon Adolfo Sormanin

Skuadra e Partizani ka shkarkuar nga detyra trajnerin italian, Adolfo Sormanin dhe dy pjesëtarët e stafit Giovanni Mazzella dhe Gabriele Faccia. Ky lajm është bërë...

Ish-Miss World rezulton pozitive me virus, e gjithë familja në karantinë

Pas vizitës në spital, superylli i Bollywood-it Aishwarya Rai ka rezultuar pozitive në testin për koronavirusin, një ditë pasi burri i saj aktor dhe...

Robert De Niro, në rrugë për shkak të koronavirusit

Aktori, i cili zotëron një zinxhir hotelesh dhe restorantesh, dyshohet se humbi më shumë se pesë milionë dollarë për shkak të pandemisë. Robert De Niro...

Lajme të tjera

Web TV