Ja kush janë 52 anëtarët e rregullt të Akademisë së Shkencave në Shqipëri

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Lajmi se Akademia e Shkencave të Shqipërisë është shtuar me 12 anëtarë të rinj nuk kaloi pa vëmendjen e medias. Një pjesë e mediave publikuan biografinë e anëtarëve të rinj të Asamblesë, ku theksohet se janë të disiplinave të ndryshme dhe me shumë studime të thelluara. Gazeta “Fjala” solli për lexuesit e saj karrierën akademike dhe të studiuesit për secilin prej anëtarëve të rinj që tashmë kanë marrë titullin akademik.

Por, interesi i publikut për Akademinë e Shkencave tashmë është rritur se cilët janë anëtarët.

Deri dje, Akademia e Shkencave e Shqipërisë, e themeluar më 1972, është institucioni më i rëndësishëm shkencor në Republikën e Shqipërisë, kishte 42 anëtarë të Asamblesë, por sot janë shtuar dhe 10 (5 akademikë dhe 5 akademikë të asociuar) duke e çuar në 52 numrin në total të akademikëve, sepse Ardian Ndreca dhe Ardian Vehbiu janë zgjedhur anëtar të jashtëm të Akademisë së Shkencave.

ANËTARË TË ASAMBLESË TË AKADEMISË SË SHKENCAVE TË SHQIPËRISË


Nr Mbiemër Emër Datëlindja Fusha Titulli
1 ANASTASI Aurela 07.04.1965 Drejtësi Akademik
2 ANGJELI Anastas 07.05.1956 Ekonomi Akademik
3 BAÇE Apollon 02.12.1943 Arkeologji Akademik Emeritus
4 BARJABA Kosta 02.08.1960 Sociologji Akademik
5 BECI Bahri 28.02.1936 Gjuhësi Akademik Emeritus
6 BEQIRAJ Gudar 11.05.1948 Matematikë-Informatikë Ndërroi jetë këtë vit
7 DADO Floresha 24.03.1947 Studime Letrare Akademik
8 DOJA Albert 02.03.1957 Antropologji Akademik
9 DURRËSI Arian 27.02.1962 Teknologji informacioni Akademik Asociuar
10 ELEZI Besim 20.03.1935 Mjekësi Akademik Emeritus
11 FRASHËRI Neki 16.12.1952 Matematikë-Informatikë Akademik
12 FUGA Artan 11.11.1954 Sociologji Akademik
13 GJINUSHI Skënder 24.12.1949 Matematikë Akademik
14 GOLEMI Bardhyl 5.1932 Inxhinieri Elektrike Akademik Emeritus
15 GRUDA Nazim 11.03.1957 Bujqësi Akademik
16 HAXHIMIHALI Dhimitër 21.04.1941 Kimi Akademik Emeritus
17 KAÇANI Jorgaq 10.10.1952 Mekanikë Akademik
18 KADARE Ismail 28.01.1936 Letërsi Akademik Emeritus
19 KASTRATI Adnan 25.11.1955 Mjekësi Akademik
20 KONDILI Anesti 30.01.1943 Mjekësi Akademik Emeritus
21 KONGJIKA Efigjeni 29.12.1946 Biologji Akademik
22 KONGOLI Fatos 12.01.1944 Letërsi Akademik Emeritus
23 KORKUTI Muzafer 17.05.1936 Arkeologji Akademik Emeritus
24 LIKAJ Ethem 08.12. 1941 Gjuhësi Akademik Emeritus
25 MALOLLARI Ilirian 28.09.1956 Kimi Akademik Asociuar
26 MEJDANI Rexhep 17.08.1944 Fizikë Akademik
27 MERKOÇI Arben 14.06.1961 Kimi Akademik
28 META Beqir 13.11.1957 Histori Akademik
29 OMARI Luan 10.06.1925 Drejtësi Akademik Emeritus
30 PETRO Petraq 10.10.1944 Matematikë Akademik
31 PINGULI Edmond 07.10.1948 Ndërtim Akademik
32 RESULI Bashkim 06.10.1943 Mjekësi Akademik Emeritus
33 RIZA Emin 03.07.1937 Arkeologji Akademik Emeritus
34 SHKURTAJ Gjovalin 04.04.1943 Gjuhësi Akademik Emeritus
35 SINANI Shaban 16.04.1958 Antropologji Akademik Asociuar
36 SPAHIU Xhevahir 1.03.1945 Letërsi Akademik
37 THERESKA Nestor 01.12.1945 Mjekësi Akademik Asociuar
38 THOMAI Jani 02.02.1935 Gjuhësi Akademik Emeritus
39 TIRTA Mark 31.05.1935 Trashëgimi Kulturore Akademik Emeritus
40 TOLE Vasil.S 22.11.1963 Muzikologji Akademik
41 VANGJELI Jani 23.06.1945 Biologji Akademik
42 VERLI Marenglen 19.12.1951 Histori Akademik
43 VILA Floran 28. 10. 1942 Fizikë Akademik Emeritus
Lexo edhe :  Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, hetuesit grekë zbulojnë detaje tronditëse

 

ANËTARË NDERI

Nr Mbiemër Emër Shteti
1 A.FRIEDMAN Victor SHBA
2 AJETI Idriz Kosovë
3 ALIU Ali Kosovë
4 ALTIMARI Francesco Itali
5 AUBOUIN Jean Francë
6 BARTL Peter Gjermani
7 CABANES Pierre Francë
8 DJUROVIC Momir Mal i Zi
9 FIEDLER Wilfried Gjermani
10 ISMAJLI Rexhep Kosovë
11 J.D.DRENTH Pieter Hollandë
12 J.FISCHER Bernd SHBA
13 JOHALAS Titos Greqi
14 MANDALÀ Matteo Itali
15 MANG Herbert Austri
16 MATEVSKI Mateja Maqedoni
17 MURATI Ferid SHBA
18 QOSJA Rexhep Kosovë
19 QUERE Yves Francë
20 STAROVA Luan Maqedoni
21 TEODORESCU Razvan Rumani

 

ANËTARË NDERI TË NDARË NGA JETA

Nr Mbiemër Emër Shteti
1 CASTELLAN Georges Francë
2 DUCELLIER Alain Francë
3 GUILLOU Andre Francë
4 HAMP Eric SHBA
5 INALÇIK Halil Turqi
6 KRASNIQI Mark Kosovë
7 LA PERGOLA Antonio Itali
8 SVANE Gunnar Danimarkë

 

Anëtarë të jashtëm të Akademisë së Shkencave

1. Prof. Mira Mezini

2. Eno Koço

3. Prof. Fioralba Cakoni

Ndërsa sot fituan titullin akademik duke u bërë anëtarë të Asamblesë

1. Genc Sulçebe

2. Ilia Mikerezi

3. Pëllumb Xhufi

Ndërsa sot fituan titullin akademik i asociuar duke u bërë anëtarë të Asamblesë

1. Adrian Civici;

2. Artan Boriçi;

3. Kristina Jorgaqi;

4. Mimoza Hafizi;

5. Rajmonda Bualoti.

Kandiduan si akademikë të jashtëm të Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, duke fituar:

1. Ardian Ndreca;

2. Ardian Vehbiu.

 

Bo.Ba/Fjala.al

 

Të fundit

Lukashenko “rrëmbeu” avionin/ Flet CEO i komanisë Ryanair, ja kush ishte në bord

Vendet perëndimore akuzojnë Bjellorusinë për pirateri dhe kërkojnë mënyra për t’iu përgjigjur lëvizjes provokuese të regjimit Lukashenko, i cili...

Rama inspektim në shkollën “Ismet Nanushi”: Gati të presë 705 nxënës

Rindërtimi i objekteve arsimore të shkatërruara apo dëmtuara rëndë nga tërmeti nuk është ndalur për asnjë moment. Shkolla “Ismet Nanushi”, në fshatin Sukth të Durrësit,...

Komunistët kujtojnë Kongresin e Përmetit me foton e diktatorit: E bëri Shqipërinë lule

Është përkujtuar Kongresi i Përmetit, i mbajtur më datë 24 maj 1944. Në kujtim të dëshmorëve, i pranishëm në këtë ceremoni ishte edhe ish-presidenti i...

Përdhunimi i 15-vjeçares, shokon xhaxhai: Lista po zgjerohet, janë 8 pedofilë

Ngjarja e rëndë në Mirditë, ku një 15-vjeçare u abuzua seksualisht nga disa persona, duket se po merr përmasa edhe më të rënda. Xhaxhai i...

Plas sherri mes të rinjve/ Qëllohet me armë, mbetet e plagosur nëna e njërit prej djemve të përfshirë

Një konflikt i çastit në Malin e Moravës mes disa të rinjve ka përfunduar në dëmtime trupore të një gruaje. Konflikti për arsye banale...

Lajme të tjera

Web TV