Lubonja i bindur: Në Kosovë ka pasur akuza për vrasje pas lufte

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Analisti Fatos Lubonja u shpreh se në Kosovë ka pasur që herët akuza për vrasje pas luftës.

I ftuar në emisionin “Real Story”, Lubonja theksoi se prokurori mund të ketë dalë edhe për drejtësinë.

I ftuar tjetër në emision ishte historiani Paskal Milo i cili tha se akuzat e ngritura nga prokurori dukeshin se kanë edhe veprim politik.

Fatos Lubonja: Kryeministri ynë del e thotë ky është një turp i drejtësisë. Si flet pa e thënë i pari fjalën prokurori e gjykata.

Ismail Tasholli: Ju jeni edhe vetë viktimë e padrejtësisë. Ekspertët thonë se qasja e prokurorit është politike. Nuk mund të na thotë ne prokurori se çfarë bën shoqëria e Kosovës. Ishin në Hagë Ramush Haradinaj, ishte Fatmir Limaj, kaluan në 3-4 stade dhe u kthyen të pafajshëm. Kush i bie të jetë fajtor?

Fatos Lubonja: A ka pasur akuza për vrasje politike në Kosovë po apo ajo? Pas luftës…

Ismail Tasholli: Po ka pasur. Por duhet ta dimë se kush e ka bërë krimin. Nuk mundet të thotë interpretime ideologjike prokurori.

Fatos Lubonja: Unë them se prokurori mund të ketë dalë edhe për drejtësinë. Ai ka thënë madje ka dalë për drejtësinë.

Paskal Milo: Nuk mundet që prokurori të thotë gjëra politike. Drejtësia duhet të veprojë në bazë të ligjit. Këtu ka bërë një akt politik. Ka muaj që qarkullonte si ide, ndërsa tani doli akuza.

Fatos Lubonja: Prokurori është mbi politikën, është pushtet i pavarur.

la.mi/Fjala.al

 

Të fundit

“Jam larguar nga PD-ja”/ Çiljeta na befason, del në krah të Ramës: Do të votoj…

Çiljeta Xhilaga ka befasuar të gjithë me deklaratën e fundit politike. Këngëtarja e njohur që dikur ishte pjesë e PD-së,...

E trishtë/ Ndahet nga jeta në moshë të re mjekja shqiptare në Gjermani

Eni Doko, mjeke specialiste, është ndarë nga jeta këtë të dielë në Gjermani. Lajmin e trishtë e ka dhënë kryetarja e Federatës së mjekëve...

“Kur qesh pa lidhje po prapë të ecën”! Rama ironizon sërish Bashën duke përdorur fjalët e Topallit

Kryeministri Rama publikoi sërish një video të ish-kryeparlamentares, Jozefina Topalli, ndërkohë që kjo e fundit po akuzonte kreun e PD-së Lulzim Basha për bashkëpunim...

A hyri Rama me mik në ekipin e basketbollit? Çaçi tregon të pathënat për kryeministrin

Kampioni i ekipit Partizani i ftuar në emisionin “E Diell”, kujton se çfarë i tha Rama kur erdhi në ekip. Gazmend Çaçi tregoi se kur...

Klubi verilindor hedh poshtë zërat për shkarkimin, Kukësi rikonfirmon trajnerin Hallaçi

Klubi verilindor hedh poshtë zërat për shkarkimin e ish-kapitenit, i jep votëbesimin. Përtej paraqitjeje të kënaqshme në turet eliminatore të Ligës së Evropës dhe...

Lajme të tjera

Web TV