Rritje e frikshme, regjistrohen 122 raste të reja me koronavirus në Kosovë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka regjistruar të hënën 122 raste të reja me koronavirus, pas kryerjes së 231 testeve.

“Rastet pozitive janë nga: komuna e Prishtinës 41 raste, komuna e Ferizajt 21 raste, komuna e Pejës 10 raste, komuna e Gjakovës 8 raste, komuna e Prizrenit 7 raste, komuna e Fushë Kosovës 5 raste, komuna e Gjilanit 5 raste, komuna e Vushtrrisë 5 raste, komuna e Podujevës 4 raste, komuna e Kamenicës 3 raste, komuna e Vitisë 3 raste, komuna e Shtimes 2 raste, komuna e Lipjanit 2 raste dhe me nga 1 rast komunat: Dragash, Istog, Klinë, Malishevë, Skenderaj dhe Suharekë”, është thënë në njoftim.

Po këtë ditë është thënë se nga sëmundja, Covid-19, që shkakton koronavirusi, janë shëruar 81 pacientë, duke e çuar numrin total në 1,506.

Aktualisht është thënë se në Kosovë janë edhe 1,244 raste tjera aktive me këtë virus.

Prej 13 marsit, kur janë regjistruar rastet e para, autoritetet e Kosovës kanë regjistruar 2,799 persona të infektuar me koronavirus.

Prej tyre 49 pacientë kanë vdekur.

la.mi/Fjala.al


Të fundit

Meta sulm të hapur ndaj Bashës: Turpin e faqen e zezë e paçin ata që më nxorën në pritë

Presidenti Ilir Meta ka akuzuar opozitën për lënien vetëm në betejën ndaj mazhorancës. Në konferencën për shtyp, Ilir Meta...

E shkarkoi Kuvendi/ Meta: Po pres me durim e qetësi të bashkëpunoj me shumicën e re

Presidenti Ilir Meta reagoi sot për herë të parë pas vendimit të Kuvendit për shkarkimin e tij me 104 vota. Në një bashkëbisedim me gazetarët,...

Vijon shembja e objekteve të paligjshme në Ksamil dhe në Velipojë, IKMT publikon bilancin

Prej ditës së hënë Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit ka nisur operacionin për prishjen e ndërtesave pa lejë në vijën bregdetare. Operacioni ka nisur...

Mori vaksinën Astrazeneca, 18-vjeçarja humb jetën nga tromboza

Dy javë pasi mori vaksinën e AstraZenecas, 18 vjecarja Camilla Canepa ka ndërruar jetë në Itali për shkak të një tromboze të rëndë në...

Mbërrijnë 25 mijë doza të vaksinës Sputnik, Manastirliu: Gati të ulim fashën e vaksinimit

Sapo kanë mbërritur 25 mijë doza të vaksinës Sputnik V, duke çuar kështu në mbi 936 mijë sasinë e vaksinave anti-COVID të mbërritura në...

Lajme të tjera

Web TV