Alarmi në SHBA/Vetëm gjysma e amerikanëve kanë një punë!

113 563 lexime

77,317FansaPëlqeje

Një tjetër statistikë tregon për shkallën alarmante të papunësisë që amerikanët po përjetojnë.

Banka Federale e Rezervave të Shën Luigjit raporton se vetëm 52.8% e popullsisë e aftë për punë, ka në të vërtetë një punë në këto momente. Ky raport i punësimit ndaj popullsisë, është niveli më i ulët i regjistruar ndonjëherë që kur banka filloi mbledhjen e të dhënave në 1948.

Për ata që janë në moshë pune kryesore, ose midis 25 dhe 54 vjeç, raporti është 71.4%, më i ulëti që nga viti 1977.

Pandemia e koronavirusit fshiu miliona punë ndërsa amerikanët qëndrojnë në shtëpi ose kufizojnë tubimet sociale për të parandaluar përhapjen e virusit. Departamenti i Punës vlerëson se janë paraqitur 47 milion kërkesa për papunësi në 14 javët e fundit.

Mikpritja dhe sektorët e udhëtimit janë goditur veçanërisht nga papunësia: 8 milion punëtorë të restoranteve janë pushuar nga puna, dhe ekspertët parashikojnë që 50% e të gjitha punëve në hotele mund të eliminohen deri në fund të pandemisë.

 

 

 

Bo.Ba/fjala.al

Të fundit

Nënë e bijë u gjendën të pajeta në banesë/Policia: Ja si e dha alarmin i afërmi

Vetëm pak minuta pas ngjarjes së rëndë, ku u gjendën të pajeta në banesë nënë e bijë, policia ka...

Heqjen e tatim-fitimit dhe TVSH-së, FMN kundër nismës së qeverisë shqiptare

Fondi Monetar Ndërkombëtar është kundër nismës së propozuar nga Qeveria shqiptare për të hequr, deri në vitin 2029, tatim-fitimin për të gjitha bizneset me...

OSHEE: Nesër ndërprerje e energjisë elektrike, zonat dhe oraret

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka njoftuar se ditën e nesërme (3 Korrik) do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në kryeqytet. OSHE bën...

Surprizon sërish Bylisi, fiton me përmbysje ndaj Tiranës

Skuadra e Bylisit ka arritur që të surprizojë edhe në Kupën e Shqipërisë. Ballshiotët kanë mundur me përmbysje skuadrën e Tiranës, duke bërë një...

Rrëshqitja e tokës u merr jetën 162 minatorëve

162 trupa të pajetë janë gjetur pas rrëshqitjes së tokës në Mianmar të Azisë Juglindore. Rrëshqitja e tokës ka ndodhur në një zonë minerare. Ekipet...

Lajme të tjera

Web TV