E drejtë apo e gabuar? Futbollistët kosovarë, “namaz” para ndeshjes

Më shumë sesa rezultati, spikati veprimi i disa futbollistëve të Llapit, që zgjidhën të falin “namazin” në fushën e lojës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Skuadra e Llapit ka arritur të marrë një pikë në ndeshjen e kësaj të hëne të zhvilluar në transfertë ndaj rivalëve të Gjilanit. Ndeshja që vlente për javën e 27-të përfundoi me rezultat të barabartë 2:2.

Por më shumë sesa rezultati, spikati veprimi i disa futbollistëve të Llapit, që zgjidhën të falin “namazin” në fushën e lojës, edhe pse statuti i Federatës së Futbollit të Kosovës ndalon përfshirjen e fesë, politikës, apo parullave të ngjashme me to në ndeshje.

Fotot e futbollistëve të Llapit që kryejnë ritualet e fesë myslimane kanë bërë xhiron e “web” në pak kohë në rrjetet spciale, duke ndarë opinionin publik nëse veprime të tilla duhet të shihen nga profesionistët në vende ku praktikohet sport…

 


Të fundit

Anastas Angjeli & Adrian Civici/ “PËRBALLË KRIZËS – Sfidat e teorisë dhe politikave ekonomike”

Botimi i një libri të ri, aq më tepër një libri që analizon në këndvështrimin akademik e shkencor realitetin...

Sulmi Nazist mbi Rusinë, Stalini nxjerr urdhrin: Dezertorët pushkatohen

Në korrikun e vitit 1942, gjatë Luftës së Dytë Botërore, udhëheqësi sovjetik Joseph Stalin shpall urdhërin nr. 227 në përgjigje të përparimit të trupave...

“Njeriu Kennewick”, fosili 9 mijë vjeçar që hapi debatet e mëdha në Amerikë

Eshtrat e një njeriu parahistorik gjenden në afërsi të qytetit Kennewick, shteti Washington. Sot ato janë të njohura si Eshtrat e Njeriut Kennewick. Analizat...

Sfida e drejtësisë së re, goditja e të “paprekshmëve”

Drejtësia e re në Shqipëri po hyn në etapën e dytë: një sistem i spastruar nga gjyqtarë dhe prokurorë të korruptuar dhe ndëshkimit të...

Dhunohet gazetari, UGSH: Të hetohen efektivët e policisë

Gazetari i politikës në televizionin “News 24” ka rënë pre e dhunës së forcave operecionale. Pasi ata dështuan për të kapur një trafikant që...

Lajme të tjera

Web TV