Ish-kryeministri francez dhe bashkëshortja e tij shpallen fajtorë për…

113 563 lexime

77,322FansaPëlqeje

Është shpallur fajtor ish-kryeministri francez Francois Fillon dhe bashkëshortja e tij, për akuzat e krijimit të një vendi pune të rremë për ketë të fundit, duke përdorur para të taksapaguesve.

66-vjeçari u akuzua për krijimin e një pozicioni pune që i paguante gruas së tij mbi 1 milion euro (1.13 milion dollarë) me fondet publike.

Prokurorët fillimisht kërkuan një dënim prej pesë vitesh për Fillon dhe një gjobë prej 375,000 €, ndërsa për bashkëshorten e tij kërkohet dënim me kusht.

Sipas raporteve rezultonte se Fillon i kishte akorduar një rrogë të majme të shoqes prej vitit 1998 deri në vitin 2013, duke e vendosur si ndihmësen e tij në parlament.

Po ashtu ai kishte punësuar edhe dy fëmijët e tij si asistent parlamentar gjatë kohës që ishte senator,  2005 deri në 2007, duke i paguar rreth 117,000 €.

 

 

Bo.Ba/fjala.al

Të fundit

Lushnja më dy dhe tre korrik pa drita, ja zonat dhe oraret

Energjia Elektrike do të ndërpritet në disa fshatra dhe zona të qytetit të Lushnjës më dy dhe tre korrik. Lajmin...

Mbyllja e kufijve/ Pipero: U ndëshkuam se dhamë shifra të sakta

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero e cilësoi të nxituar vendimin e BE për të veçuar Shqipërinë nga lista e vendeve të vizitueshme. Ai shprehet i bindur...

FOTO/ Zhduket prej 2 ditësh 80-vjeçarja në Tiranë, familjarët: Është e sëmurë, na ndihmoni ta gjejmë

Një grua 80 vjeçe është zhdukur prej dy ditësh dhe familjarët kanë denoncuar rastin në polici e media. E moshuara e identifikuar si Drita...

Kroacia heq izolimi 14-ditor për qytetarët e vendeve të Ballkanit

Kroacia e ka hequr masën e izolimit 14-ditëshe, për personat që hyjnë nga Bosnja dhe Hercegovina, Serbia, Maqedonia e Veriut dhe Kosova. Ministri i Brendshëm...

Çështja e pronave/ Lame: Jam kërcënuar shumë herë, do të bëj këtë e do të bëj atë

Drejtori i Kadastrës, Artan Lame deklaron se ka marrë shumë kërcënime lidhur me punën që bën, por nuk shqetësohet për to. Ai thotë se kërcënimet...

Lajme të tjera

Web TV