Pompeo, thirrje Këshillit të Sigurimit: Të zgjatet embargo ndaj Iranit

113 563 lexime

77,322FansaPëlqeje

Sekretari amerikan i Shteti, Mike Pompeo, i kërkoi Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të zgjasë një embargo armësh ndaj Iranit, duke paralajmëruar se lejimi që dokumenti të skadojë në tetor, do të shkaktonte paqëndrueshmëri në Lindjen e Mesme.

“Mos më dëgjoni vetëm mua ose Shtetet e Bashkuara, dëgjoni vendet e rajonit, nga Izraeli, Gjiri, vendet në Lindjen e Mesme të cilët janë më të ekspozuar ndaj predikimeve të Iranit. Ato po flasin me një zë të vetëm: zgjasni embargon e armëve”, tha Pompeo.

Shtetet e Bashkuara javën e kaluar zyrtarisht i kërkuan Këshillit të Sigurimit, 15-anëtarësh, të zgjasë embargon e cila është paraparë të lehtësohet në mënyrë progresive, duke filluar nga muaji tetor në bazë të një marrëveshjeje bërthamore të vitit 2015 midis Teheranit dhe fuqive botërore.

Rusia dhe Kina, që kanë të drejtën e vetos, kanë thënë se kundërshtojnë veprimin e SHBA-së.

Shtetet e Bashkuara u tërhoqën nga marrëveshja bërthamore në maj të vitit 2018 dhe vendosën sanksione të cilat kanë dëmtuar ekonominë iraniane.

Si përgjigje, Irani gradualisht filloi të shkelë angazhimet e tij bërthamore.

Nëse embargo hiqet, Irani ka të ngjarë të kërkojë të blejë avionë luftarakë, tanke, asete detare dhe armë të tjera nga Kina dhe Rusia për të rindërtuar pajisjet e saj ushtarake të vjetruara.

Embargoja e armëve nuk e ka penguar Iranin të furnizojë armë aleatët në të gjithë Lindjen e Mesme, përfshirë Sirinë, militantët irakienë, grupin militant Hezbollah të Libanit dhe rebelët Huthi të Jemenit./rel

Ka.ta/Fjala.al/

Të fundit

Pompeo, thirrje Këshillit të Sigurimit: Të zgjatet embargo ndaj Iranit

Sekretari amerikan i Shteti, Mike Pompeo, i kërkoi Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të zgjasë një embargo...

Bashkëfshatari i ngacmoi të bijat/ Babai: E kishte zhveshur, vajza ishte lakuriq

Babai i dy vajzave, njëra 17-vjeçe me prapambetje mendore dhe tjetra 20-vjeçe, denoncon bashkëfshatarin Xh.L., se ka ngacmuar seksualisht vajzat e tij. Ngjarja ka ndodhur...

Ish-kryeministri francez dhe bashkëshortja e tij shpallen fajtor për…

Është shpallur fajtor ish-kryeministri francez Francois Fillon dhe bashkëshortja e tij, për akuzat e krijimit të një vendi pune të rremë për ketë të...

Votoni/ I riu nga Shqipëria nominohet për çmimin e rëndësishëm ndërkombëtar

Historike! Alfred Muharemi, i riu i SOS Fshatrave të Fëmijëve Shqipëri është kualifikuar në finalen e çmimit ndërkombëtar Hermann Gmeiner Award 2020 dhe kjo...

“Merret me biznes dhe është zeshkan”, Liberta Spahiu zbulon të dashurin

Moderatorja Liberta Spahiu është një nga emrat më të pëlqyer të showbizit kosovar. Ajo ka zgjedhur që përmes një Vlogu në You Tube të...

Lajme të tjera

Web TV