Tuqia prodhon tren elektrik

113 563 lexime

77,321FansaPëlqeje

Turqia ka prodhuar një tren elektrik me pesë vagonë dhe ditën e djeshme ka bërë provën zyrtare në zonën e Sakaris, krahinë e Stambollit, e cila ka rezultuar me sukses. Treni u fut në qarkullim nga dita e sotme në zonën e Sakarisë, krahinë e Stambollit.

Ministri i Industrisë dhe Teknologjisë Mustafa Varank tha se treni zuri vendin e tij midis vendeve që vendosin standardet hekurudhore në gjeografinë e tij. Duke deklaruar se ata kanë marrë një distancë të konsiderueshme në operacionet e duhura, moderne hekurudhore, “Qeveritë tona kanë investuar afërsisht 750 miliardë lira turke në hekurudha në 17 vitet e fundit. Një nga këto investime është projekti ynë kombëtar i trenit. Projekti, i cili ne kemi kryer me vendosmëri me filialet tona nën udhëheqjen e TCDD, e sollën atë në fazën e provës së fabrikës, 70 vjet tani. Theshtë rezultat i masës së shtetëzimit që filloi së pari me punëtorinë për riparimin e karrocave ”. përdori shprehjen.

Duke theksuar se ata i japin rëndësi bashkëpunimeve me institucionet publike, sektorin privat dhe universitetet në mënyrë që të mbështesin prodhimin e duhur, 100 për qind kombëtar, “Ne e kemi implementuar këtë bashkëpunim duke nënshkruar protokollin e bashkëpunimit për krijimin e Institutit të Teknologjive të Transportit Hekurudhor midis TÜBİTAK dhe TCDD. Këto hapa që kemi ndërmarrë drejt së ardhmes sonë, Unë besoj se do të shohim rezultate shumë të rëndësishme në një afat të shkurtër dhe të gjatë “. tha ai

Duke sqaruar se TCDD kryen aktivitetet e saj të R&D me projekte novatore që do të mbulojnë teknologjinë e ardhshme me plane afatgjata, Uygun tha:

“Fokusi i këtyre aktiviteteve është teknologji inteligjente, autonome, e dixhitalizuar, ekologjikisht miqësore me mjedisin, materiale të lehta. Jo vetëm në teknologjitë e automjeteve, por edhe për studimet e dixhitalizimit për procesin e menaxhimit, strukturat që përbëjnë hekurudhën, stacionet, elementet e infrastrukturës-superstrukturës, sinjalizimin dhe teknologjitë e sigurisë hekurudhore. aktivitetet tona novatore vazhdojnë. ”

Lexo edhe :  Tërmeti shkatërrimtar në Turqi/ Shkon në 20 numri i viktimave

 

Të fundit

Tuqia prodhon tren elektrik

Turqia ka prodhuar një tren elektrik me pesë vagonë dhe ditën e djeshme ka bërë provën zyrtare në zonën...

Dialogu Kosovë-Serbi/ BE-ja synon ta vazhdojë pa praninë e Thaçit

Zyrtarët e Bashkimit Evropian duan që të vazhdojnë përpjekjet për rifillimin e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve midis Serbisë dhe Kosovës, por në këto...

Italia hap kufijtë me disa vende jashtë Schengen-it, po me Shqipërinë?

Duket se Italia ka bërë zgjedhjen e njëjtë me Bashkimin Evropian për hapjen e kufijve. Nga e mërkura do të lejohet lëvizja e lirë...

‘Në televizor del më e bukur’, gazetarja tregon momentin e sikletshëm me shitësen e bukës

Gazetarja Sidorela Gjoni ka ndarë së fundmi një eksperiencë jo të bukur që i ka ndodhur ndërsa ishte duke blerë bukë. Nga studio e emisionit...

Aksident tragjik/ Humb jetën nëna shqiptare e tre fëmijëve (EMRI)

Një shqiptare, nënë e tre fëmijëve, ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti të regjistruar mesditën e sotme në Itali. Aksidenti tragjik ka ndodhur...

Lajme të tjera

Web TV