Kriza jep efekte te Dortmund, paga të reduktuara për të gjithë vitin 2020

Lojtarët ranë dakord njëzëri që të marrin më pak gjatë krizës me koronavirusin, që të mund të ndihmojnë klubin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kriza ekonomike e shkaktuar nga pandemia që po kërcënon globin, e pashmangshmërisht edhe futbollin, po jep efekt në financat edhe të klubeve të njohura. Futbollisët e Borussia Dortmund do tëheqin dorë nga një pjesë e pagave deri në fund të vitit 2020.

Këtë e paralajmëroi shefi ekzekutiv i klubit Hans-Joachim Watzke. Lojtarët ranë dakord njëzëri që të marrin më pak gjatë krizës me koronavirusin, që të mund të ndihmojnë klubin, ndërsa Watzke shtoi se skema do të vazhdohet deri për vitin e ri.

Kjo do të thotë se çdo lojtar do të marrë rreth 20 për qind më pak nga ajo që e ka nënshkruar edhe për gjashtë muaj. Borussia publikoi një parashikim me humbje prej 45 milion euro si rezultat i pandemisë. Watzke, gjithashtu tha se nuk do të vendosen qëllime specifike për ekipin gjatë sezonit 2020/21.

Para një viti hierarkia drejtuese, theksoi se do të bëjë gjithçka që është në fuqinë e tyre për ta zbritur Bayern nga maja e Bundesligës, por në fund verdhezinjtë përfunduan në vendin e dytë sërish – 13 pikë pas bavarezëve.

Të fundit

Njëlloj sikur të mundë miza, elefantin

Nga Artur Ajazi Po të dëgjosh Gazin, Këlliçin, Nokën, apo dhe ndonjë këshilltar të Bashkisë së Tiranës mbrëmjeve në emisionet...

Do përjashtojë Kryemadhin nga partia?/ Meta: Kemi vuajtur pasojat e nepotizmit

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, deklaroi mbrëmjen e djeshme se do të lufojë nepotizmin në parti, duke ngritur aludimet se do të...

Ndryshimet klimatike po kontribuojnë në një rritje të goditjeve në tru

Ndryshimi i shpejtë i kushteve të motit, si dhe çekuilibri i temperaturave globale, për shkak të ndryshimeve klimatike, kanë një ndikim të rëndësishëm në...

Pse Berisha nuk u fut në grupin e PD? Kuvendi i përgjigjet Gazment Bardhit

Kërkesa për rikthimin e Sali Berishës në grupin parlamentar të Partisë Demokratike trazoi jo pak ujërat në politikën në fund të javës së shkuar. Gazment...

Zbulohet lëvizja e radhës e socialistëve

Pasditen e së martës, Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, Blendi Klosi, do të mbledhë drejtuesit politikë të qarqeve në kuadër të procesit të...

Lajme të tjera

Web TV