Humbjet e jetëve nga aksidentet në Shqipëri gjatë 2019-tës, gati 4 herë më të larta se mesatarja e BE-së

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Në vitin 2019, nga aksidentet rrugore në Shqipëri humbën jetën 519 persona, ose gati 12% më shumë se viti i kaluar, sipas të dhënave të INSTAT. Kjo rritje erdhi kryesisht si rrjedhojë e fataliteteve tek femrat, vdekjet e të cilave u rritën me 47%, kundrejt 2% të meshkujve.

2019-a ka shënuar nivelin më të lartë që nga viti 2013, kur fatalitetet në rrugë arritën një nivel rekord prej 552 personash.

Në raport me popullsinë, për 1 milion banorë, janë 182 vdekje nga aksidentet në vend për vitin 2019.

Të dhëna të tjera të publikuara nga Eurostat, që i referohen vitit 2018, tregojnë se Shqipëria ka një numër gati katër herë më të larta viktimash nga aksidentet në krahasim me mesataren e Bashkimit Europian.

Në BE si një e tërë kishte gjithsej 52 viktima të trafikut rrugor për milion banorë në BE, sipas Eurostat.

Në krahasim me popullsinë e secilit Shtet Anëtar, nivelet më të ulëta të vdekjeve në rrugë në vitin 2018 janë vërejtur në Irlandë (29 viktima të trafikut rrugor për milion banorë), Danimarkë (30), Suedi (32) dhe Hollandë (35), përpara Maltës (38), Spanjë (39) dhe Gjermani (40).

Në anën e kundërt të shkallës, nivelet më të larta u regjistruan në Rumani (96 viktima të trafikut rrugor për milion banorë), Bullgari (87), Kroaci dhe Letoni (të dy 77) dhe Poloni (75).

Të dhënat e tjera të Organizatës Botërore të Shëndetësisë për vendet e rajonit tregojnë se në Maqedoni, në vitin 2016 kishte 64 vdekje për 1 milion banorë, në Mal të Zi 107, në Serbi 74, në Bosnjë 157.

Aksidentet fatale në Shqipëri, në raport me popullsinë janë të ngjashme me ish vendet e Bashkimit Sovjetik, si Rusia, Kazakistani, Gjeorgjia etj.

Lexo edhe :  La “Nismën Thurje” për tu bashkuar me partinë e Tom Doshit, mjekja seksi zbulon arsyet: Ai është shumë human

Në botë, rekordin për aksidente fatale e mbajnë shtetet e Afrikës, me një mesatare prej 260 vdekje për 1 milion banorë.

Grup moshat që humbin jetën në aksident, rritje rekord e femrave në 2019

Sipas të dhënave të INSTAT, në vitin 2019, rreth 26% e jetëve të humbura në rrugë ishin të moshës nën 34 vjeç.

Grupmosha më e përfshirë në aksidente me humbje jete është 45-79 vjeç, me 53% të totalit.

70% e jetëve të humbura në 2019-n ishin meshkuj.

Vitet e fundit është vënë re një rritje e vdekjeve në aksidente nga femrat e lidhur me shtimin e tyre në drejtimin e automjeteve. E fortë ishte sidomos rritja e humbjeve të jetës nga femrat në 2019-n, me 47%, duke arritur në 153, niveli më i lartë historik rekord./Monitor.al

Të fundit

Hapet vetë gropa 10 metra në Delvinë, e dyta brenda pak javësh (Foto)

Foto që po shikoni vijnë nga fshati Dhrovjani në Delvinë ku siç shihet është vetëkrijuar edhe një tjetër gropë...

E rëndë/ Gjyshi përdhunon mbesën, 17-vjeçarja: Kisha frikë të tregoja

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në Greqi, ku një 83-vjeçar akuzohet se përdhunonte mbesën e j 17-vjeçare. Sipas mediave greke, vajza i tha policisë...

I vjedhin gjelin, shqiptari vendos 1 mijë dollarë shpërblim për atë që e gjen

Pronari i një restoranti në Wisconsin në SHBA kërkon statujën e gjelit që i kanë grabitur. Shqiptari  statujën gjigande e kishte vendosur para oborrit...

Rama inspekton punimet: Ja kur përfundon kantieri i ujit Maçurisht-Plasë, 6 mijë banorë përfitojnë nga ky ujësjellës

Kantieri i ujit Maçurisht-Plasë në Fier përfundon pas 2 muajsh dhe do të sjellë 24 orë ujë për 6 mijë banorë. Kështu thotë kryeministri Edi...

Përplasen tragjikisht dy anije, mbyten 26 persona

Të paktën 26 persona janë raportuar të vdekur pas një aksidenti në det, ku një anije me pasagjerë u përplas me një anije mallrash...

Lajme të tjera

Web TV