Kremlini: Nuk kemi asnjë negociatë për praninë ruse në G7-ën e ardhshme

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nuk ka pasur negociata konkrete rreth pjesëmarrjes ose jo të Rusisë në një samit të G7-ës këtë vit” kështu është shprehur zëvendësministri rus i Mbrojtjes, Sergei Riabkov.

Ne nuk kemi pasur negociata të këtij lloji dhe nuk kemi ende asnjë”, tha Riabkov në Moskë.

Komenti vjen pasi John Sullivan, ambasadori amerikan në Rusi tha në një intervistë se administrata në Uashington ishte tashmë në bisedime me Ministrinë e Jashtme ruse për këtë çështje.

Presidenti amerikan Donald Trump, i cili do të presë samitin e këtij viti në G7-ës, po ecën përpara me përpjekjen për të sjellë vende të tjera në këtë samit, me një theks të veçantë për të ftuar presidentin rus, Vladimir Putin.

Muajin e kaluar, Trump pyeti nëse G7-a, e përbërë nga SHBA-ja, Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia, Japonia dhe Britania e Madhe përfaqësonin apo jo siç duhej zhvillimet e reja në botë.

Ai e konsideron G7-ën një grupim shumë të vjetëruar.

 

 

Bo.Ba/fjala.al

Të fundit

Jimi Hendrix me Strat-in… “Kitarat ishin zgjatime të tij, pjesë e personalitetit”.

‘Me një Strat mund të sundosh botën!’ Nile Rodgers, Bonnie Raitt dhe John Squire në kitarën elektrike që ndryshoi...

Si e fitoi kuzhinieri spanjoll një linjë telefonike për në Shtëpinë e Bardhë?

José Andrés dërgon kuzhinierë në zonat e fatkeqësive. Ai ka udhëhequr një reagim të ashpër për Gazën kundër Netanyahut që asnjë protestë apo politikan...

Pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit, bota duhet të veprojë: kriza na kërcënon të gjithëve

Netanyahu donte një konflikt më të gjerë dhe Teherani ka hyrë në grackën e tij. Fuqitë e mëdha duhet ta ndalojnë menjëherë këtë Nga Simon...

Bashës nuk i del inati me kthimin e Berishës në PD: “Pazar për Xhaçkën”

Shpëtimi i mandatit të Olta Xhaçkës nga Kuvendi, në leximin politik të Lulzim Bashës është një pazar tjetër mes PS dhe Rithemelimit. Në këmbim...

Çfarë po sjell era Bardhi për PD-në e Rithemelimit

Po ajo mënyrë funksionimi: E paqartë, e pa vendosur, e dyzuar dhe pa ide. Rithemelimi nën drejtimin e Gazmend Bardhit si numri dy, nuk...

Lajme të tjera

Web TV