Baçe: Kartagjena dhe Roma kishin bërë marrëveshje, do mbroheshin bashkë ndaj Pirros së Epirit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Akademiku Apollon Baçe ka deklaruar në emisionin HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU se Roma dhe Kartagjena kishin bërë një marrëveshje në të cilën thuhej se do të mbroheshin së bashku ndaj ushtrisë së PIRROS SË Epirit. Sipas akademikut Baçe kjo tregon forcën e pushtetit që kishte Epiri në atë periudhë.

Në fillim të shekullit III ke tre shtete në botë që janë të forta. Është Epiri, Kartagjena dhe Roma. Unë kam gjetur një traktat mes romakëve dhe kartagjenasve në të cilën ata thonë se po na sulmoi Pirroja, ne duhet të ndihmojmë njëri-tjetrin. Domethënë i bie që Bashkimi Sovjetik me Amerikën të bëhen kundër Shqipërisë. Pirroja ishte vërtet i madh, ka qenë një takticien i përsosur./Fjala.al/Ke.Ba


Të fundit

Nuk kishte lekë të paguante biletën, plas sherri mes fatorinos dhe pasagjerit në urbanin e Kamzës (Video ekskluzive)

Një përplasje fizike ka ndodhur mes fatorinos dhe një qytetari në urbanin e Kamzës. Gjithçka ka nisur për arsye se...

Shqiptari godet me shuplaka baristen e lokalit dhe kërcënon klientët, ja çfarë thotë policia për të

Një shqiptar në Itali, është kthyer në një shqetësim për klientët dhe punonjësit e një bari ku ishte ulur për të konsumuar alkool. Mediat italiane...

Pas lidhjes me 21-vjeçarin, deputetja shqiptare poston foto duke u puthur me një vajzë

Aktorja e njohur, tashmë deputete e Parlamentit të Kosovës, e Lëvizjes Vetëvendosja, Adriana Matoshi, ka marrë vëmendje të madhe nga mediat rozë për shkak...

Modelja e njohur shfaqet me bikini dhe ‘çmend’ fansat (Foto)

Modelja dhe aktorja nga Kosova, Arta Elezaj, vazhdon të jetë shumë aktive me postime në rrjete sociale. Duke qenë se numëron mbi 200 mijë...

Vendosi shirit me ngjyra për të mbështetur komunitetin LGBT+, UEFA mbyll hetimin për Nojer

Ka bërë shumë përshtypje ngjyra e shiritit të mbajtur nga Manuel Nojer në këtë Europian. Portieri i kombëtares gjermane ka vendosur të tregojë mbështetjen...

Lajme të tjera

Web TV